فصلنامه علمی اثر

 • سردبیر: دکتر علیرضا انیسی
 • تناوب نشر: فصلنامه
 • مدل انتشار: دسترسی باز

1647- 1024 :pISSN

1647-1024 :eISSN

لطفا برای ثبت مقالات جدید، از سامانه جدید مجله اثر استفاده کنید. شمارگان جدید در وب سایت جدید منتشر خواهد شد و وب سایت حاضر، تنها حاوی آرشیو کامل اثر تا پیش از بهار ۱۳۹۸ است. لازم به توجه است که ظاهر سامانه جدید، شبیه همین سامانه است. 
 

فصلنامه اثر نخستین مجلۀ سازمان ملی حفاظت آثار باستانی کشور بعد از انقلاب اسلامی است. در سال­های ۱۳۵۷ الی ۱۳۵۹ با عنوان آگاهی‌نامه در سه شمارۀ متوالی به چاپ رسید. پس از آن بود که این مجله نام «اثر» را به خود گرفت و تا امروز با همین عنوان به کار خود ادامه داده است. این مجله یکی از قدیمی‌ترین مجلات در حوزۀ تخصصی آثار باستانی است و تا به امروز میزبان مقالات فرهیختگان مختلف این رشته بوده است. مجلۀ اثر پذیرای مقالاتی در زمینۀ مطالعات شهرسازی، معماری، مرمت و حوزه‌­های وابسته به آن­ها در حوزۀ هنر و تمدن ایرانی است. اثر از تمامی نویسندگان، محققین، دانشمندان و فرهیختگان تقاضا می‌کند تا آثار خود را ولو در قالب نامه به سردبیر برای مجله ارسال کنند. سیاست مجله همواره دسترسی آزاد همگان به مقالات این مجله بوده است و در همین راستا وبسایت مجله به این آدرس  برای تمامی علاقه‌مندان قابل استفاده است. لازم به تذکر است که مالکیت معنوی تمامی مقالات پس از چاپ به نویسنده(گان) تعلق خواهد داشت و ایشان خواهند توانست درصورت علاقه‌مندی فایل منتشره را در سایت‌ها و صفحات مجازی بارگذاری کنند. استفاده از مطالب مجله نیز تنها درصورت ارجاع‌دهی مناسب و معتبر ممکن است. مجلۀ اثر خود را در برابر قوانین اخلاق در نشر بین‌المللی (COPE) متعهد می‌داند و درصورت مواجهه با هرگونه تخطی با جدیت با آن برخورد خواهد کرد.

نشریه اثر در زمینه های ذیل آماده دریافت مقالات علمی پژوهشگران گرامی است:
♦  معماری         ♦  مرمت بناها و آثار تاریخی       ♦  شهرسازی      مطالعات باستان شناسی


این نشریه تنها از طریق سامانۀ آنلاین و مرکز پشتیبانی پاسخگوی نویسندگان عزیز خواهد بود.
بیانیۀ بهترین گردش کار و جلوگیری از تخلفات نشر

مجموعه قوانین کوپ (COPE) برای سردبیران مجلات، در راستای ایجاد مجموعه‌­ای از حداقل استانداردها طراحی شده است و انتظار می‌­رود تمام اعضای کوپ از آن تبعیت کنند. دستورالعمل‌های اسن نهاد طرفداران بسیاری دارد و در پاسخ به درخواست راهنمایی از سوی سردبیران در مورد طیف وسیع و روزافزون مسائل اخلاقی پیچیده طرح شده‌اند. اگرچه دستورالعمل‌های کوپ در حد دستورالعمل باقی مانده‌اند (داوطلبانه هستند) انتظار دارد تمامی اعضا از آنها پیروی کنند، چه این موضوع سبب ایجاد محیطی پاک برای انجام تحقیقات می‌شود و حس اعتماد حاصل از چنین عملکردی فضایی دوستانه و صمیمی برای تمامی فرهیختگانی ایجاد می‌کند که مایل به ادامۀ فعالیت در این فضا هستند.  
راهنمای رعایت اخلاق در نشر مجلات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری
انتشار مقاله در مجلۀ علمی با ساختار داوری، بخش پراهمیتی در تولید دانش است. این بخش نشان‌دهندۀ کیفیت کاری، استفاده از روش علمی و انعکاس مستقیم توانمندی‌های نویسندگان و مؤسسات پشتیبان آن‌هاست. بنابراین بسیار مهم است که تولیدکنندگان دانش، رفتار اخلاقی مورد انتظار را برای طرفین درگیر در انتشار مقاله در نظر بگیرند. طرف‌های درگیر در انتشار شامل نویسنده/نویسندگان مقاله، سردبیر مجله، همکاران مجله، ناشر و مؤسسۀ حامی نویسنده/نویسندگان و مجله است.
 
۱- فصل اول: اهداف و تعاریف
۱-۱- اهداف این راهنما شامل موارد ذیل است:
۱-۱-۱ صیانت و حفاظت از مالکیت فکری و رعایت حقوق مادی پژوهشگران و نویسندگان مرتبط با پژوهشگاه میراث فرهنگ و صنایع گردشگری
۱-۱-۲ ارج نهادن به اصول اخلاق علمی و پایبندی به آن در جامعۀ علمی مربوط به پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری
۱-۱-۳ جلوگیری از تضعیف اعتبار علمی کشور
 
۱-۲- تعاریف موجود در این راهنما
۲-۱-۱- تخلف پژوهشی: هرگونه سوءاستفاده از تولیدات علمی و ارائۀ اطلاعات نادرست
۲-۱-۲- وزارت: منظور از وزارت در این دستورالعمل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.
۲-۱-۳- مؤسسه: مؤسسه در این دستورالعمل شامل پایگاه‌ها، گروه‌ها و پژوهشکده‌های وابسته به پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری است.
 
۱-۳- آثار پژوهشی و محصولات علمی شامل موارد زیر است:
۱-۳-۱ طرح پژوهشی یا ایدۀ مکتوب
۱-۳-۲ اختراع یا کشفیات، طرح صنعتی
۱-۳-۳ کتاب
۱-۳-۴ مقاله
۱-۳-۵ گزارش علمی و فنی مکتوب
۱-۳-۶ نرم‌افزار و برنامۀ رایانه‌ای و مستندات مربوط
۱-۳-۷ پایان‌نامه و رساله
۱-۳-۸ آثار هنری بدیع
 
۱-۴- ارکان گروه تخصصی بررسی تخلفات پژوهشی در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری
اعضای گروه تخصصی بررسی تخلفات پژوهشی متشکل از حداقل شش نفر است (شامل رئیس، دو عضو ثابت و سه عضو مدعو). اعضای مدعو می‌بایست در زمینۀ علمی موضوع گزارش‌شده دارای مدرک تخصصی مرتبط باشند و یک نفر از سه عضو مدعو از خارج از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری باشد. همچنین حداقل یک نفر از اعضای ثابت گروه دارای سه سال سابقۀ فعالیت پژوهشی در پایگاه‌ها، گروه‌ها و پژوهشکده‌های وابسته به پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری را داشته باشد و ترجیحا (و حداقل) دارای رتبۀ دانشیار باشد.
 
تبصرۀ ۱: دبیرخانۀ گروه تخصصی بررسی تخلفات پژوهشی در معاونت پژوهش پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مستقر است.
تبصرۀ ۲: رئیس گروه تخصصی بررسی تخلفات پژوهشی به پیشنهاد رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منصوب می‌شود.
تبصرۀ ۳: اعضای مدعو هیئت بررسی و تحقیق ترجیح آن بر اساس موضوع تخلف پژوهشی با پیشنهاد اعضای ثابت و با موافقت رئیس گروه تخصصی دعوت می‌شوند و می‌توانند برحسب پروندۀ ارسالی به کمیته، متغیر باشند.
تبصرۀ ۴: اعضا ثابت گروه تخصصی بررسی تخلفات علمی با پیشنهاد رئیس گروه تخصصی و با حکم معاون پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به مدت ۲ سال منصوب می‌شوند.
 
۱-۵- وظایف گروه تخصصی بررسی تخلفات انتشار آثار پژوهشی در کمیتۀ اخلاق پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری
۱-۵-۱ برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری در خصوص برنامه‌های مربوط به سلامت پژوهش و همچنین نحوۀ پیشگیری از بروز تخلفات پژوهشی در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری
۱-۵-۲ بررسی پروپوزال‌ها و مقالات دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای جلوگیری از موازی‌کاری و تکراری بودن موضوع
۱-۵-۳ رسیدگی به کلیۀ شکایات در خصوص تخلفات پژوهشی
۱-۵-۴ ارائۀ گزارش آماری از فعالیت‌های گروه تخصصی به معاونت پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری
 
۱-۶- مراحل اجرایی بررسی تخلفات پژوهشی در گروه تخصصی
۱-۶-۱ ارسال گزارش تخلفات پژوهشی و شکایات به صورت مکتوب (با امضا و محرمانه) به دبیرخانۀ گروه تخصصی بررسی تخلفات پژوهشی
۱-۶-۲ انتخاب اعضای مدعو و تشکیل جلسه برای بررسی پروندۀ شکایت یا تخلف
۱-۶-۳ ارزیابی دقیق کلیۀ مدارک و مستندات پروندۀ شکایت یا تخلف توسط اعضای گروه تخصصی تخلفات پژوهشی
۱-۶-۴ ارسال گزارش کامل از نتیجۀ بررسی تخلف پژوهشی به هیئت‌های انتظامی رسیدگی به تخلفات اعضای هیئت‌علمی و کمیتۀ انضباطی کارکنان/دانشجویان
۱-۶-۴-۱- این گزارش بایستی حداقل حاوی این اطلاعات باشد: نوع تخلف، مدارک و مستندات، دفاعیات مدعی و متخلف، نتیجۀ بررسی و اظهارنظر کارشناسی گروه تخصصی
۱-۶-۴-۲- طرح پیشنهاد جریمه در گزارش فوق، متناسب با تخلف از طرف گروه تخصصی بررسی تخلفات پژوهشی به هیئت تصمیم‌گیری و صدور حکم (هیئت‌های انتظامی رسیدگی به تخلفات اعضای هیئت‌علمی و کمیتۀ انضباطی کارکنان/دانشجویان)
 
۱-۷- تصمیم‌گیری و صدور حکم
هیئت‌های انتظامی رسیدگی به تخلفات اعضای هیئت‌علمی و کمیتۀ انضباطی کارکنان بر اساس آیین‌نامه‌های انضباطی به صدور حکم اقدام می‌کنند.
 
۱-۸- نظارت بر حسن اجرا
نظارت بر حسن اجرای این دستورالعمل بر عهدۀ معاونت پژوهش و فناوری «وزارت» و در گروه تخصصی بررسی تخلفات پژوهشی مؤسسات بر عهدۀ معاونت پژوهش و فناوری «موسسه» است.
 
۱-۹- تصویب
این دستورالعمل، مشتمل بر نه فصل، به تأیید کمیتۀ اخلاق در پژوهش پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری رسید و از تاریخ ابلاغ لازم‌الاجرا است.
۲- فصل دوم: نویسندگی
۲-۱- شخصی نویسندۀ (یا یکی از نویسندگان) مقاله محسوب می‌شود که هر چهار معیار زیر را داشته باشد:
۲-۱-۱ سهم قابل‌توجهی در حداقل یکی از فعالیت‌های زیر داشته باشد:
الف) ارائهٔ ایدهٔ پژوهشی یا طراحی مطالعه
ب) جمع‌آوری داده‌ها
ج) آنالیز و تفسیر
۲-۱-۲ در نوشتن پیش‌نویس مقاله یا مرور نقادانۀ آن، که منجر به اصلاح محتوای علمی مقاله می‌شود، نقش داشته باشد.
۲-۱-۳ مقالهٔ نهایی‌شده را مطالعه و تأیید کرده باشد.
۲-۱-۴ مسئولیت تمام وجوه مقاله را، اعم از صحت و اعتبار مطالب عنوان‌شده در آن، بپذیرد.
 
تبصره: اشخاص حقوقی و تیم‌های پژوهشی نیز مشمول معیارهای این ماده می‌شوند.
 
۲-۲- نام تمامی اشخاصی که معیارهای نویسندگی مقاله را دارند (منطبق با مادهٔ یک فصل دوم این شیوه‌نامه) باید به‌عنوان نویسنده در بخش نویسندگان مقاله آورده شود، حتی اگر همکاری وی با آن مرکز یا تیم پژوهشی، به هر علتی، قطع شده باشد.
 
۲-۳- در پژوهش‌های بزرگ که توسط تیم پژوهشی انجام‌ می‌شوند و نقش نویسندگان در ایجاد مقاله بسیار تخصصی است، سهم و مسئولیت هریک از نویسندگان می‌تواند محدود به تخصص وی باشد. در این موارد پژوهشگر یا پژوهشگران اصلی، فردی را که مسئولیت کلیت مقاله را دارد، تعیین خواهند کرد.
 
۲-۴- ترتیب نام‌ها در بخش نویسندگان مقاله بر اساس میزان مشارکت هریک از افراد و با توافق جمعی آنان مشخص می‌شود. فردی که بیشترین سهم را در مطالعه و نگارش دست‌نوشته داشته، نویسندهٔ اول خواهد بود.
 تبصره: جایگاه یا سطح علمی نویسندگان مقاله تأثیری در ترتیب نام نویسندگان نخواهد داشت.
 
۲-۵- توافق نداشتن نویسندگان در مورد ترتیب نامشان در مقاله، بعد از ارسال مقاله به مجله و دریافت آن، تنها از طریق نویسندۀ مسئول قابل‌پیگیری است. تصمیم در این باره بر عهدۀ سردبیر مجله است.
 
۲-۶- حذف نام نویسنده/نویسندگان بعد از ارسال مقاله به مجله، تنها از طریق درخواست نویسندۀ مسئول قابل‌پیگیری است. کسب رضایت تمام نویسندگان در این خصوص الزامی و تصمیم نهایی بر عهدۀ سردبیر مجله است.
 
۲-۷- وجود تعارض در میان نویسندگان، بعد از ارسال مقاله به مجله، باید به‌صورت کتبی به اطلاع سردبیر مجله رسانده شود. تا برطرف شدن تعارض، مسیر ارزیابی مقاله مسدود می‌شود و نویسنده/نویسندگان حق ارسال مقاله به مجله‌ای دیگر را ندارند. در صورت اثبات تعارض، سردبیر موضوع را بر اساس فصل سوم (فریبکاری) بررسی خواهد کرد. 
 
۲-۸- اضافه و کم کردن یا اعمال هرگونه تغییر در ترتیب اسامی نویسندگان بعد از ارسال به مجله، تعارض در منافع محسوب می‌شود و چنانچه با دلیل شفاف توضیح داده نشود، بر اساس فصل سوم (فریبکاری) با آن برخورد خواهد شد.
 
۲-۹- نام کلیهٔ افرادی که سهم قابل‌توجهی در اجرای مطالعه یا نگارش مقاله داشته‌اند اما معیارهای درج نام در بخش نویسندگان مقاله را ندارند، در بخش سپاسگزاری با ذکر نوع مشارکت آورده می‌شود.
 
۲-۱۰- چنانچه مجله مشکوک به وجود نویسندۀ روح (Ghost Authorship) شود، درخواست مدارک مربوط به آن از نویسنده الزامی است. اگر ذکر نشدن نام نویسنده‌ای که در مقاله مشارکت داشته محرز شود، الزامی است نویسندۀ مسئول با ارسال مجدد درخواست تغییرات در نام نویسندگان، موضوع را به‌صورت شفاف به اطلاع مجله برساند. این موضوع بر اساس فلوچارت سازمان بین‌المللی اخلاق در نشر قابل‌پیگیری است.
 
۲-۱۱- نویسندهٔ مسئول یکی از نویسندگان دست‌نوشته است که به دلیل جایگاه علمی و نقش خود در مطالعه (برای مثال، مجری اصلی طرح یا استاد راهنمای اول پایان‌نامه) از سوی سایر نویسندگان مسئولیت مکاتبات و پاسخگویی به ابهام‌ها و ایرادهای مطرح‌شده در مورد دست‌نوشته یا مقاله را بر عهده دارد. نویسندهٔ مسئول وظیفهٔ انتقال نظرات و مکاتبات مهم به سایر نویسندگان و تنظیم روابط بین نویسندگان را بر عهده دارد.
 
۲-۱۲- انتساب غیرواقعی (صوری) به مؤسسه، مرکز یا دپارتمانی که نقشی در اصل پژوهش یا در فعالیت حرفه‌ای فرد نویسنده ندارد، نادرست است. این موضوع بر اساس فلوچارت سازمان بین‌المللی اخلاق در نشر قابل‌پیگیری است.
 
۲-۱۳- نویسندگان گزارش‌های علمی ـ پژوهشی باید گزارش قابل‌قبولی از کار خود ارائه دهند و دربارهٔ اهمیت آن بی‌طرفانه قضاوت کنند. داده‌های اساسی باید به شکلی مناسب در مقاله مطرح شود. مقاله باید جزئیات و منابع کافی را در خود داشته باشد تا دیگران بتوانند به آن استناد کنند. فریبکاری و بیان مطالب نامناسب به‌عمد بداخلاقی در نشر محسوب می‌شود و قابل‌پذیرش نیست. این موضوع بر اساس فلوچارت سازمان بین‌المللی اخلاق در نشر قابل‌پیگیری است.
 
۲-۱۴- دسترسی به داده و حفظ آن
ممکن است از نویسندگان تقاضا شود داده‌های مقالهٔ خود را به مجله ارسال کنند. نویسندگان باید آمادگی آن را داشته باشند که دسترسی به داده‌ها را ممکن سازند و بتوانند تا سال‌ها بعد از چاپ مقاله داده‌ها را حفظ کنند.
 
۲-۱۵- خطرات و نمونه‌های انسانی و حیوانی
۲-۱۵-۱ اگر تحقیق شامل مواد شیمیایی، پروسه‌ها و وسایلی است که خطراتی غیرمعمول می‌تواند به همراه داشته باشد، نویسنده باید به شکل شفاف به آن‌ها اشاره کند. 
۲-۱۵-۲ اگر تحقیق شامل مطالعۀ نمونه‌های انسانی یا حیوانی است، نویسنده باید مشخص سازد که دست‌نوشته شامل بیانیه‌ای است که نشان می‌دهد تمام پروسه‌ها منطبق با قوانین و دستورالعمل‌ها انجام گرفته و سازمان‌های مربوط آن را تأیید کرده‌اند. نویسنده باید بیانیه‌ای در متن داشته باشد که نشان دهد برای آزمایش‌ بر روی انسان‌ها از آن‌ها رضایت کتبی گرفته شده است. حقوق خصوصی انسانی باید رعایت شود.
 
 
۲-۱۶- طرح خطاهای اساسی
۲-۱۷-۱ هنگامی که نویسنده خطایی قابل‌توجه را در مقالهٔ چاپ‌شدهٔ خود می‌یابد، وظیفهٔ اوست که مراتب را به اطلاع سردبیر یا ناشر برساند و برای استرداد، اصلاح یا حذف مقاله با مجله همکاری کند.
۲-۱۷-۲ اگر شخص سومی سردبیر یا ناشر را از این موضوع آگاه کند، وظیفهٔ نویسنده است که با سردبیر همکاری کند و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار مجله قرار دهد.
 
۲-۱۷- بی‌نقصی در تصاویر
بهبود بخشیدن، تار کردن، جابه‌جا کردن و حذف و اضافه کردن بخش‌هایی به تصاویر مجاز نیست. تنظیم روشنی، وضوح و میزان رنگ تا جایی مجاز است که تصویر را تار یا بخش‌ها و اطلاعات تصویر اصلی را حذف نکند. دست‌کاری در تصاویر برای ارتقای کیفیت پذیرفته است اما انجام این کار با اهداف دیگر بداخلاقی در نشر محسوب می‌شود و اقدامات لازم در خصوص این فریبکاری انجام خواهد گرفت.
 
۲-۱۸- نویسنده/نویسندگان موظف هستند در صورت وجود هرگونه خطا و بی‌دقتی در مقالۀ خود، متولیان نشریه را در جریان قرار دهند و درصدد اصلاح آن برآیند یا مقاله را با موافقت مجله باز پس گیرند. در صورتی که مجله پیش از نویسندگان هرگونه قصور در انتشار را محرز کند، با او بر اساس فصل سوم این راهنما برخورد خواهد شد.
 
۲-۱۹- نویسنده/نویسندگان موظف به احتراز از رفتار غیراخلاقی انتشاراتی و پژوهشی هستند. اگر در هریک از مراحل ارسال، داوری، ویرایش یا چاپ مقاله در نشریات یا پس از آن، وقوع یکی از این موارد محرز شود، رفتار غیراخلاقی پژوهشی محسوب می‌شود و نشریه حق برخورد قانونی با آن را بر اساس فصل سوم خواهد داشت.
۳- فصل سوم: فریبکاری
۳-۱- فریبکاری عبارت است از هرگونه زیر پا گذاشتن اصول اخلاقی پذیرفته‌شده در نگارش و انتشار آثار علمی ـ پژوهشی یا انحراف از آن‌ها که موارد ذیل را دربرمی‌گیرد:
۳-۱-۱ ساختن (جعل) داده‌ها یا نتایجی که مبتنی بر پژوهش واقعی نیستند
جعل داده‌ها عبارت است از گزارش مطالب غیرواقعی و ارائۀ داده‌ها یا نتیجه‌های ساختگی به‌عنوان نتایج آزمایشگاهی، مطالعات تجربی و یافته‌های شخصی. ثبت غیرواقعی آنچه روی نداده یا جابه‌جایی نتایج مطالعات مختلف، نمونه‌هایی از این تخلف است.
۳-۱-۲ دست‌کاری داده‌های حاصل از پژوهش و دخالت عمدی
تحریف داده‌ها به معنای دست‌کاری مواد، ابزار و فرایند پژوهش یا تغییر و حذف داده‌هاست. به ‌نحوی‌ که سبب شود نتایج پژوهش با نتایج واقعی تفاوت داشته باشد. همچنین به معنای هرگونه عملی است که منجر به تغییر نتایج بی‌طرفانۀ آزمون یا نگارش مقاله شود. این عمل اگر منجر به تغییر نتایج یا روش کار شود یا تغییری در نتایج به وجود نیاورد، باید حتما به‌صورت شفاف گزارش شود.
۳-۱-۳ سرقت معنوی یا ادبی
سرقت ادبی عبارت است از استفاده از تمامی یا قسمتی از مطالب یا ایده‌های منتشرشده یا منتشرنشدهٔ فرد یا افراد دیگر بدون ذکر منبع به روش مناسب یا بدون کسب اجازه در موارد ضروری. 
۳-۱-۴ انتساب غیرواقعی یا اجارۀ علمی
منظور انتساب غیرواقعی نویسنده/نویسندگان به مؤسسه، مرکز یا گروه آموزشی یا پژوهشی است که نقشی در اصل پژوهش نداشته‌اند. به این معنا که نویسنده/نویسندگان فرد دیگری را برای انجام پژوهش به کار بگیرد و پس از پایان پژوهش، با دخل و تصرف اندکی آن را به نام خود به چاپ رساند و انجام‌دهنده/انجام‌دهندگان پژوهش به‌عنوان نویسنده/نویسندگان معرفی نشود.
 
۳-۲- استفاده از اصل یا ترجمهٔ متن منتشرشدهٔ دیگران در دست‌نوشته باید طبق ضوابط ذیل انجام گیرد:
۳-۲-۱ در صورت استفاده از شکل، جدول، پرسش‌نامه یا بخش قابل‌توجهی از متن مورد نظر یا ترجمهٔ آن، به‌صورت آوردن عین آن متن، باید علاوه بر آوردن متن در داخل گیومه و ذکر منبع، از مالک معنوی متن اولیه اجازهٔ کتبی گرفته شود.
۳-۲-۲ در صورت استفاده از متن مورد نظر یا ترجمۀ آن به‌صورت نقل به مضمون، جمع‌بندی، نتیجه‌گیری یا برداشت ایده، باید منبع آن ذکر شود.
تبصره: مندرجات این ماده در مورد مطالب منتشرشدهٔ قبلی خود نویسنده/نویسندگان دست‌نوشته نیز صادق است.
 
۳-۳- تمام محققان موظف‌اند در صورت اطمینان از وقوع هرگونه فریبکاری، موارد را با رعایت محرمانگی حسب مورد به مؤسسهٔ حامی پژوهش، رئیس یا مسئول محل کار یا تحصیل نویسنده/نویسندگان اطلاع دهند.
 
۳-۴- سردبیر می‌تواند وقوع احتمالی فریبکاری را در دست‌نوشته‌های دریافتی جست‌وجو کند، اما در صورت آگاهی از احتمال وقوع فریبکاری، موظف است با رعایت محرمانگی حسب مورد وقوع فریبکاری را به مؤسسهٔ حامی پژوهش، رئیس یا مسئول محل کار یا تحصیل نویسنده/نویسندگان اطلاع دهد تا با انجام تحقیق و بررسی وقوع آن محرز یا رفع شود. تحقیق و بررسی بر اساس مقررات و دستورالعمل‌های مربوط صورت خواهد گرفت.
تبصره: تا پیش از محرز شدن فریبکاری نباید اشخاص غیرمرتبط از مطرح‌ شدن احتمال آن یا بررسی‌های در حال انجام مطلع شوند.
 
۳-۵- در صورتی ‌که سردبیر وقوع فریبکاری را احراز کند، باید بسته به‌ شدت فریبکاری احرازشده، یک یا چند مورد از اقدامات ذیل را انجام دهد:
۳-۵-۱ خودداری از انتشار دست‌نوشته (در صورتی ‌که هنوز دست‌نوشته منتشر نشده باشد)
۳-۵-۲ استرداد و نشان‌دار کردن مقاله در صورت انتشار و درج اطلاعیه در صفحۀ مقاله
۳-۵-۳ انتشار اصلاحیه یا تکذیبیه در شمارهٔ آتی نشریه (در صورت انتشار)
۳-۵-۴ اجتناب از پذیرش مقالات آتی نویسنده/نویسندگان برای مدتی معین
۳-۵-۵ حذف مقالات قبلی نویسنده/نویسندگان از سایت یا بانک اطلاعاتی نشریه
۳-۵-۶ اطلاع به ناشر مجله در خصوص وقوع فریبکاری
۳-۵-۷ ارسال مدارک به معاونت پژوهش دانشگاه نویسنده/نویسندگان که مرتکب فریبکاری شده‌اند
۳-۵-۸ اطلاع به کمیتۀ اخلاق پژوهش پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری
۳-۵-۹ ارسال مدارک به کمیتۀ اخلاق پژوهش وزارت و پیگیری موضوع از طریق کمیته
۴- فصل چهارم: انتشارات همپوشان
۴-۱- اگر یک نشریهٔ چاپی یا الکترونیک دست‌نوشته‌ای را قبلا منتشر کرده باشد یا در حال بررسی آن برای انتشار باشد، ارسال همان دست‌نوشته به نشریهٔ دیگر یا انتشار مجدد آن نادرست است.
 
تبصره: اگر نویسنده/نویسندگان دست‌نوشته‌ای، که در نشریه‌ای در دست بررسی برای انتشار است، تصمیم بگیرند به هر دلیلی آن دست‌نوشته را برای نشریهٔ دیگری ارسال کنند، باید ابتدا انصراف خود را از انتشار دست‌نوشته به‌صورت کتبی به نشریهٔ اول اعلام کنند و تأیید نشریۀ اول را کسب کنند. این کار حداکثر تا پیش از اعلام پذیرش دست‌نوشته برای انتشار در نشریهٔ اول، و تنها با موافقت نشریۀ اول، امکان‌پذیر است.
 
۴-۲- هنگام ارسال دست‌نوشته‌ای که حاوی حجم قابل‌توجهی از یک مقالهٔ در حال بررسی یا چاپ‌شده است، برای بررسی و انتشار به‌عنوان مقالهٔ علمی ـ پژوهشی، نویسنده/نویسندگان باید این مسئله را طی نامه‌ای به اطلاع سردبیر برساند.
تبصره: تکرار قسمت‌هایی از بخش «مواد و روش‌ها» در مقالات بعدی همان نویسنده/نویسندگان در صورت ضرورت بلامانع است، اما در هر حال ذکر مرجع لازم است.
 
۴-۳- اگر مقاله‌ای پیش ‌از این به‌صورت چاپی یا الکترونیک منتشر شده باشد یا در دست بررسی برای انتشار باشد، ارسال ترجمهٔ همان مقاله به زبانی دیگر برای بررسی و انتشار در مجله‌ای دیگر، در صورت کسب موافقت سردبیران هردو مجله و اطلاع‌رسانی شفاف به خوانندگان بلامانع است.
۵- فصل پنجم: تعارض در منافع
۵-۱- تعارض منافع عبارت است از وجود هرگونه منفعت مالی و غیرمالی که احتمال دارد نویسنده، داور یا سردبیر را در اظهار صادقانهٔ نظر خود تحت تأثیر قرار دهد. وجود تعارض منافع به‌خودی‌خود ایرادی اخلاقی برای دست‌نوشته محسوب نمی‌شود.
 
۵-۲- نویسنده/نویسندگان دست‌نوشته باید هرگونه تعارض منافع خود را که از نگاه مخاطبان پوشیده است، در متن یا ذیل دست‌نوشته به‌طور شفاف اعلام کنند.
تبصره: قرارداد میان پژوهشگران و حامی مالی پژوهش نباید متضمن هر گونه منع اعلام تعارض منافع در دست‌نوشته باشد.
 
۵-۳- نویسنده/نویسندگان باید منابع تأمین هزینه‌های پژوهش و نگارش مقاله را به‌طور شفاف معرفی کنند.
۶- فصل ششم: حریم خصوصی و رازداری
۶-۱- اطلاعات مشخص‌کنندهٔ هویت شخصی آزمودنی‌ها، کارکنان محل انجام پژوهش یا هر فرد دیگری غیر از نویسندگان دست‌نوشته و افرادی که از آن‌ها سپاسگزاری می‌شود، نباید در متن دست‌نوشته، عکس‌ها، شجره‌نامه‌ها یا هر قسمت دیگری آورده شود، مگر اینکه فرد مورد نظر یا نمایندۀ قانونی او برای نشر آن اطلاعات رضایت آگاهانهٔ کتبی داده باشد.
تبصرۀ ۱: در مورد عکس افراد، پوشش باید به‌گونه‌ای باشد که منجر به شناسایی فرد نشود. پوشاندن چشم‌ها به‌تنهایی کفایت نمی‌کند، مگر آنکه رضایت آگاهانهٔ کتبی گرفته شده باشد.
تبصرهٔ ۲: در صورتی که انتشار دست‌نوشته بدون محرمانه ماندن کامل کلیهٔ اطلاعات هویتی یا اطلاعاتی که می‌تواند منجر به کشف هویت افراد مذکور در مادهٔ فوق شود، امکان‌پذیر نباشد و اخذ رضایت آگاهانه نیز مقدور نباشد، رسیدگی به اصل ادعای عدم دسترسی به افراد مذکور و ضرورت انتشار اطلاعات و تصمیم‌گیری در مورد انتشار آن بر عهدهٔ کمیتهٔ اخلاق منطقه‌ای خواهد بود.
تبصرهٔ ۳: انتشار اطلاعاتی که از پیش و به روش صحیح دردسترس عموم قرار گرفته‌اند، نیاز به اخذ رضایت آگاهانه ندارد.
 
۶-۲- سردبیر، هیئت تحریریه و داوران باید تمام جزئیات روند بررسی و داوری مقالهٔ ثبت‌شده در سیستم را محرمانه نگه دارند. جز در مواردی که داوری به شکل باز صورت می‌گیرد، تمام مراحل داوری باید بدون ذکر نام باشد و نام داوران فاش نشود. داوران نیز باید اطلاعات مقالات را محرمانه نگه دارند.

۷- فصل هفتم: وظایف سردبیر و هیئت تحریریه
۷-۱- تصمیمات چاپ
سردبیر یک مجلهٔ دارای داوری هم‌طراز مسئول انتخاب مقاله‌هایی است که در هر شمارهٔ مجله به چاپ می‌رسند. سردبیر ممکن است به خواست و راهنمایی هیئت تحریریه یا سازمان حمایت‌کنندهٔ مجله سیاست‌های خاصی را دنبال کند و در خصوص مواردی از قبیل قصور، حق امتیاز و سرقت علمی اقداماتی انجام دهد. در چنین مواردی ممکن است با اعضای هیئت تحریریه یا مأموران سازمان حمایت‌کننده برای اتخاذ تصمیم مشورت کند.
 
۷-۲- داوری هم‌طراز
۷-۲-۱ سردبیر باید به مخاطبان خود اطمینان ببخشد که داوری مجله روندی منصفانه، بی‌طرفانه و به‌هنگام خواهد داشت. مقالات تحقیقاتی باید حداقل به وسیلهٔ دو داور مستقل و خارجی بررسی شوند و در صورت نیاز سردبیر می‌تواند از دیگر متخصصان نظرخواهی کند.
۷-۲-۲ سردبیر یا دبیر علمی باید داوری را انتخاب کند که در زمینهٔ موضوع مقاله تخصص داشته باشد و باید تلاش کند از انتخاب داورهای تقلبی اجتناب کند. سردبیر باید هرگونه تعارض در منافع را بررسی کند و با حساسیت موارد مطرح‌شده از سوی داوران را مطالعه کند و از بی‌طرفی داوری اطمینان حاصل کند.
 
۷-۳- انصاف در کار
سردبیر باید دست‌نوشته‌ها را بدون در نظر گرفتن نژاد، قومیت، جنسیت، باورهای مذهبی، شهروندی یا سیاسی بررسی کند.
 
۷-۴- محرمانگی
سردبیر و دبیران علمی باید هرگونه اطلاع دربارهٔ دست‌نوشته، نویسندهٔ مسئول، داورها و داورهای احتمالی را محرمانه نگه دارند.
 
۷-۵- تعارض در منافع
۷-۵-۱ هرگونه تعارض در منافعِ سردبیر و اعضای هیئت تحریریه باید به اطلاع ناشر برسد. ناشر در صورت لزوم می‌تواند تعارض در منافع را به انتشار برساند.
۷-۵-۲ سردبیر یا عضو هیئت تحریریه نباید با مقاله‌ای که خود، اعضای خانواده یا همکارانش نگاشته‌اند، متفاوت رفتار کند. با چنین مقاله‌ای باید مانند سایر مقالات برخورد شود.
 
۷-۶- بررسی و انجام تحقیقات
سردبیر باید هنگام مطرح شدن شکایت مرتبط با اخلاق در نشر اقدامات منطقی را انجام دهد. این اقدامات عموما شامل تماس با نویسندهٔ مسئول و در صورت نیاز مؤسسات و محققان همکار مقاله است. اگر مراتب اثبات شد، سردبیر باید یکی از این موارد را انجام دهد:
۷-۶-۱- اصلاح
۷-۶-۲- استرداد
۷-۶-۳- ابراز نگرانی یا نگارش هرگونه یادداشت مرتبط دیگر
۷-۶-۴- هرگونه قصور در نشر، ولو مدتی طولانی از آن گذشته باشد، باید بررسی شود.
 
۷-۷- مراقبت از مطالب چاپ‌شده
سردبیر باید از مقالات چاپ‌شده در مجله با داوری و بررسی گزارش‌های بداخلاقی‌های در نشر (در زمینۀ تحقیق، چاپ، داوری و عملکرد هیئت تحریریه) با مشورت ناشر یا سازمان حمایت‌کننده محافظت کند.
۸- فصل هشتم: وظایف داوران
۸-۱- سهیم بودن در تصمیم هیئت تحریریه
داوری هم‌طراز به سردبیر در اتخاذ تصمیمات و به نویسنده در بهبود بخشیدن به مقاله کمک می‌کند. داوری هم‌طراز مؤلفه‌ای اساسی در روابط علمی است و در بطن آن قرار دارد.
 
۸-۲- شایستگی
هر داوری اگر احساس کند برای داوری مقاله‌ای که به او سپرده شده شایستگی ندارد، باید موضوع را به اطلاع سردبیر برساند و انصراف خود را از داوری آن مقاله اعلام کند.
 
۸-۳- محرمانگی
۸-۳-۱ هر دست‌نوشته‌ای که به داوران ارسال می‌شود، باید محرمانه بماند و به شخص دیگری نشان داده نشود، مگر با اجازهٔ سردبیر.
۸-۳-۲ چنانچه تخلف از محرمانگی محرز شود، سردبیر باید به کمیتۀ اخلاق در پژوهش موضوع را اطلاع دهد و یکی یا تمام موارد ذیل را بر اساس تخلف انجام دهد:
۸-۳-۲-۱- خودداری از انتشار دست‌نوشته‌های دیگر داور (در صورتی ‌که هنوز دست‌نوشته منتشرنشده باشد)
۸-۳-۲-۲- نوشتن یادداشت و حذف داور از لیست داوران مجله
۸-۳-۲-۳- انتشار اصلاحیه یا تکذیبیه در شمارهٔ آتی نشریه (در صورت انتشار)
۸-۳-۲-۴- اجتناب از پذیرش مقالات آتی نویسنده/نویسندگان برای مدتی معین
۸-۳-۲-۵- حذف مقالات قبلی نویسنده/نویسندگان از سایت یا بانک اطلاعاتی نشریه
۸-۳-۲-۶- اطلاع به ناشر مجله در خصوص وقوع تخلف
۸-۳-۲-۷- ارسال مدارک به معاونت پژوهش دانشگاه نویسنده/نویسندگان که مرتکب تخلف شده است
۸-۳-۲-۸- اطلاع به کمیتۀ اخلاق پژوهش پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری
۸-۳-۲-۹- ارسال مدارک به کمیتۀ اخلاق پژوهش وزارت و پیگیری موضوع از طریق کمیته
 
۸-۴- استانداردهای بی‌طرفی
داوری‌ها باید بی‌طرفانه انجام شوند. انتقاد از شخص نویسنده پذیرفته نیست. داوران باید نظرات خود را شفاف و با دلیل بیان کنند. هرگونه توهین به نویسنده/نویسندگان تخلف محسوب می‌شود و قابل‌ارجاع به کمیتۀ اخلاق در پژوهش پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری است. همچنین سردبیر می‌تواند هریک از عوامل بند ۵ فصل سوم این راهنما را اجرا کند.
 
۸-۵- شناخت منابع
داوران باید مطالب مرتبطی را که در متن مقاله به آن‌ها اشاره نشده بشناسند؛ همچنین باید هرگونه شباهت و همپوشانی میان دست‌نوشته را با مقالات ازپیش‌چاپ‌شده در نظر بگیرند و در صورت مشاهده به سردبیر گزارش دهند.
 
۸-۶- تعارض در منافع
مطالب چاپ‌نشدهٔ یک دست‌نوشته نباید بدون رضایت نویسنده در مقالهٔ خود داور استفاده شود. اطلاعات و ایده‌های به‌دست‌آمده در حین داوری باید محرمانه بماند و از آن‌ها استفادهٔ شخصی نشود.
۹- فصل نهم: استرداد یا سلب اعتبار
۹-۱- از آنجا که استرداد یک مقاله در پایگاه ثبت میشود، می‌تواند به اعتبار محقق یا مجله در بلندمدت لطمه بزند. به همین سبب، دلایل استرداد باید بسیار شفاف و قابل‌اثبات باشند؛ به‌خصوص باید میان خطای انسانی و تخلف علمی عمدی تمایز قائل شد. مجله تنها بعد از محرز شدن خطا از سمت نویسنده/نویسندگان می‌تواند یک مقاله را مسترد کند.
۹-۱-۱ خطای انسانی: خطا در جمع‌آوری داده یا دسته‌بندی آن‌ها، تحلیل آماری نامطمئن، و اموری از این قبیل که در داوری مورد تردید نبوده، خطای انسانی محسوب می‌شود.
۹-۱-۲ تخلف علمی عمدی: ارسال مقاله هم‌زمان برای چندین مجله، مغایرت در اهداف، داده‌سازی یا دست‌کاری داده‌ها، تطابق نداشتن با قوانین تحقیق و تحریف داده‌ها که شامل دست‌کاری در تصاویر و سرقت علمی می‌شود، از این دست هستند.
تبصره: تا پیش از محرز شدن تخلف، تمام مکاتبات بین مجله و نویسنده/نویسندگان محرمانه تلقی می‌شود.
 
۹-۲- استرداد مقاله با ارائۀ دلایل به نویسنده/نویسندگان انجام می‌شود. چنانچه نویسنده/نویسندگان در زمان مقرر به مجله پاسخ ندهد یا تخلف او محرز شده باشد، مقاله مسترد می‌شود. 
 
۹-۳- در صورت وقوع خطای انسانی، وقتی امکان بازتولید نتایج مقاله وجود داشته باشد، مقاله با انتشار بیانیۀ شفاف تصحیح شده، مشکل برطرف میشود و نیاز به استرداد نیست.
 
۹-۴- در صورت تخلف عمدی، مقاله مسترد می‌شود.
 
۹-۵- چنانچه مقاله به‌صورت الکترونیکی منتشر شده باشد، سردبیر می‌تواند یک یا چند اقدام ذیل را بعد از نوشتن دلیل (دلایل) به‌صورت شفاف در وب‌سایت مجله و در ابتدای مقاله انجام دهد:
 
۹-۵-۱ ذکر عبارت «مستردشده» (Retracted) در ابتدا و انتهای عنوان مقاله و توضیح شفاف دلیل استرداد در قسمت خلاصۀ مقاله و حذف متن کامل مقاله به همراه خلاصۀ مقاله
۹-۵-۲ ذکر عبارت «مستردشده» در ابتدا و انتهای عنوان مقاله و توضیح شفاف دلیل استرداد در قسمت خلاصۀ مقاله و حذف متن کامل مقاله و باقی گذاشتن خلاصۀ مقاله
۹-۵-۳ استفاده از Watermark در متن تمام صفحات مقاله و ذکر «مستردشده» در متن مقاله، در صورتی که اصل مقاله حذف نشود.
۹-۵-۴ اطلاع و ارسال مدارک به کمیتۀ اخلاق در پژوهش دانشگاه
۹-۵-۵ اطلاع و ارسال مدارک به کمیتۀ اخلاق در پژوهش دانشگاه نویسندۀ مسئول 
۹-۵-۶ اطلاع و ارسال مدارک به کمیتۀ اخلاق در پژوهش وزارت
۹-۵-۷ اطلاع و ارسال مدارک به ناشر
۹-۵-۸ اجتناب از پذیرش مقالات آتی نویسنده/نویسندگان برای مدتی معین
۱۰- فصل دهم: پس گرفتن مقاله (Article withdrawal)
۱۰-۱- پیش از آنکه مجله دربارۀ مقاله تصمیم نهایی را بگیرد، نویسندۀ مسئول می‌تواند مقاله را پس بگیرد.
۱۰-۲- در این حالت توضیح کتبی و شفاف نویسنده/نویسندگان به مجله الزامی است.
۱۰-۳- سردبیر در عودت دادن مقاله به نویسنده مختار است.
۱۰-۴- چنانچه نویسنده بعد از ارسال مقاله و پیش از اتخاذ تصمیم نهایی، موارد ذیل را به‌صورت شفاف مشخص کند، مقاله با رضایت سردبیر پس داده می‌شود.
۱۰-۴-۱ اعلام نقص در کدهای اخلاق
۱۰-۴-۲ اعلام تناقض در داده‌ها با ذکر دلیل
۱۰-۴-۳ اعلام نقص در روش کار یا نتایج با ذکر دلیل
 
۱۰-۵- سردبیر می‌تواند در موارد زیر مقاله را پیش از انتشار عودت دهد. عودت مقاله بعد از اعلام رسمی پذیرش به دلایل زیر، با تصمیم سردبیر ممکن می‌شود.
۱۰-۵-۱ کشف نقص در داده‌ها یا روش ‌کار
۱۰-۵-۲ کشف فریبکاری بر اساس فصل سوم
۱۰-۵-۳ رعایت نکردن قوانین فصل دوم مربوط به نویسندگی از طرف نویسنده/نویسندگان
۱۰-۵-۴ احراز سرقت ادبی
۱۰-۵-۵ احراز هرگونه قصور در نشر
 
۱۰-۶- چنانچه مقاله در لیست مقالات پذیرفته‌شده قرار گرفته باشد، مجله با ذکر دلیل شفاف، آن را منتشر می‌کند. در این حالت سردبیر می‌تواند بر اساس بند ذیل عمل کند. 
۱۰-۶-۱ PDF و HTML مقاله منتشر نمی‌شود و فقط عنوان و خلاصۀ مقاله با ذکر دلیل درج می‌شود. این مقاله شمارۀ صفحه ندارد و به هیچ شماره‌ای تعلق ندارد و باید در قسمت مقالات آمادۀ انتشار قرار بگیرد. سردبیر به‌سادگی اعلام می‌کند که با توجه به خط‌مشی ناشر یا صاحب‌امتیاز و با ذکر ارجاع به این راهنما، مقاله عودت داده شده است.
 
۱۰-۷- در صورت وجود حکم دادگاه، در شرایط خاص مانند وجود ریسک انتشار، جنون‌آمیز بودن اطلاعات مقاله، خطر انتشار نادرست علم، انتشار اطلاعات محرمانه و مخاطره‌آمیز بودن اطلاعات، مقاله می‌تواند به‌کلی حذف شود. در این مورد، تنها نام مقاله و نام نویسنده/نویسندگان باقی می‌ماند و تمام اطلاعات از پایگاه داده حذف می‌شود. این مورد تنها به دستور سردبیر مجله قابل انجام است.


اختيار آزاد
اختیار آزاد

CC BY
این نشریه دارای دسترسی باز، تحت قوانین گواهینامه بین‌المللی Creative Commons Attribution 4.0 International License منتشر می‌شود که اجازه اشتراک (تکثیر و بازآرایی محتوا به هر شکل) و انطباق (بازترکیب، تغییر شکل و بازسازی بر اساس محتوا) را می‌دهد. Attribution 4.0 International

CC BY

Tourism Research by Farname Inc is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

Based on a work at https://farname.ir/. Permissions beyond the scope of this license may be available at https://farname.ir/en/post-148/a0bc152/Open-Access-Policy.

View License Deed | View Legal Code

بخش دانلود فایل‌ها
بخش راهنمای نگارش مقالات

نکات عمومی

۱. مقاله‌های ارسالی نباید قبلاً در نشریۀ دیگر یا مجموعه مقالات همایش ها چاپ شده یا هم‌زمان برای مجلۀ دیگری ارسال شده باشند.
۲. مقاله‌ها باید به زبان فارسی و با رعایت اصول و آیین نگارش این زبان باشند.
۳. تایید نهایی مقالات برای چاپ در نشریه، پس از نظر داوران، با هیئت تحریریه نشریه است.
۴. مسئولیت مطالب مطرح شده در مقاله به عهدۀ نویسنده یا نویسندگان است.
۵. مجله در قبول، رد یا ویرایش محتوای مقاله‌ها آزاد است. مقاله‌های دریافتی تا تعیین تکلیف نهایی بازگردانده نخواهد شد. چنانچه درخواستی برای عودت مقاله وجود داشته باشید، نویسنده بر اساس قوانین باید جریمه مشخص از سمت موسسه را بپردازد. 
۶. استفاده از مقاله‌های چاپ شده در این مجله، در سایر مجله¬ها و کتاب¬ها با ذکر منبع بلامانع می¬باشد.
۷. مقاله‌ها باید حاصل کار پژوهشی نویسنده یا نویسندگان باشند.
۸. این موسسه از پذیرش ترجمه، گزارش، یادداشت علمی و مانند این موارد، معذور است.
۹. چنانچه مقاله مستخرج از طرح پژوهشی یا رساله باشد، عنوان طرح پژوهشی یا رساله نیز در صفحۀ اول درج شود. درصورتی‌که مقاله از پایان‌نامه استخراج شده است، درج نام استاد راهنما در آن ضروری است.
۱۰. فرم مالکیت معنوی باید توسط نویسندۀ مسئول تکمیل و به‌وسیلۀ تمامی نویسندگان امضا شود. توجه داشته باشید که ترتیب اسامی در فایل منتشره از سوی مجله همان ترتیب اسامی آمده در فرم مالکیت معنوی است. مسئولیت صحت امضا بر عهده ارسال کننده مقاله است و بدیهی است که عدم اطلاع دیگر نویسندگان و اطلاع ایشان به مجله، موجب استرداد مقاله و ارجاع به مراجع ذی‌صلاح برای رسیدگی خواهد شد. پرداخت خسارات ناشی از جعل امضا ویا آپلود فایل‌های مخدوش بر عهده نویسنده ارسال کننده مقاله است. 
۱۱. ترکیب صفحه‌آرایی مقالات باید به شکل زیر باشد.

برای ارسال مقاله به مجلات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری باید سه فایل آپلود کنید. 
۱. فایل اصلی مقاله به همراه صفحه عنوان 
۲. فایل اصلی مقاله بدون صفحه عنوان 
۳. فرم مالکیت معنوی مقاله 
صفحۀ عنوان 

عنوان
عنوان مقاله نباید تکراری باشد و توسط نویسنده دیگری در مقاله دیگری به زبان مجله یا هر زبان دیگری به چاپ رسیده باشد. عنوان مقاله باید گویای مطالعه باشد و در طرح آن باید از ذکر فرمول و علائم اختصاری خودداری شود.
عنوان باید حاوی متغیرهای اصلی پژوهش باشد و کلمات اضافی نداشته باشد.
اگر مقاله ارسالی به مجله از نوع توصیفی است زمان و مکان مطالعه آورده شود ولی برای سایر انواع پژوهش این کار ضرورت ندارد.
برای مقاله یک عنوان کوتاه بفرستید.

نام نویسندگان
در زیر عنوان بایستی نام کامل مؤلفین به همراه درجه علمی آنها، بخش، بیمارستان، دانشکده، دانشگاه و شهر محل اشتغال مؤلفین ذکر شود. نویسنده مسئول ( پاسخگو) با علامت ستاره مشخص شده و مشخصات کامل ایشان به همراه پست الکترونیک ، تلفن محل کار، نمابر و تلفن همراه ذکر شود.
آدرس آکادمیک (دانشگاهی) حاوی آیتم‌های زیر است:
درجۀ عملی/شغلی، گروه علمی، دانشکده/پژوهشکده، دانشگاه/پژوهشگاه/موسسۀ تحقیقاتی، شهر، کشور

صفحۀ حاوی متن اصلی مقاله (بی‌نام)  برای فایل اصلی و فایل مقاله بدون نام نویسندگان
ترکیب این صفحه بسته به نوع مقاله متفاوت است:

مقالۀ پژوهشی (Original Article) 
چکیده: زمینه و هدف، روش بررسی، یافته‌ها، نتیجه‌گیری، کلمات کلیدی
متن اصلی: مقدمه، روش بررسی، یافته‌ها، بحث، نتیجه‌گیری، سپاسگزاری، تعارض در منافع، منابع (بیشتر از ۲۵ منبع)

مقالۀ مروری (Review Article) 
چکیده (ساختار نیافته): متن ۲۵۰ کلمه و کلمات کلیدی
متن اصلی: مقدمه، متن اصلی می‌تواند بخش‌های متفاوتی داشته باشد، نتیجه‌گیری، سپاسگزاری، تعارض در منافع، منابع (بیشتر از ۳۰ منبع) مقالۀ مطالعۀ موردی (Case Report) چکیده (ساختار نیافته): متن ۱۵۰ کلمه و کلمات کلیدی متن اصلی: مقدمه، گزارش مورد، بحث، نتیجه گیری، سپاسگزاری، تعارض در منافع، منابع (بین ۱۰ تا ۳۰)

مقالۀ کوتاه (Short Article) 
چکیده: زمینه و هدف، روش بررسی، یافته ها و بحث، کلمات کلیدی
متن اصلی: مقدمه، روش بررسی، یافته ها و بحث، سپاسگزاری، تعارض در منافع، منابع (بین ۱۵ تا ۲۰ منبع)
نکته: در مقاله کوتاه یافته ها و بحث در چکیده و متن اصلی باهم ادغام می شوند و یک بخش «یافته‌ها و بحث» را تشکیل می‌دهند. 

نامه به سردبیر (Letter to Editor)
چکیده ندارد.
متن اصلی حدودا ۱۰۰۰ کلمه است و ساختار ندارد، با عنوان سردبیر محترم آغاز می‌شود، در خط بعد متن آغاز می‌شود و به دنبال آن سپاسگزاری، تعارض در منافع، منابع (کمتر از ۱۰ منبع)
حدکثر مجموع جداول و عکس ها در نامه به سردبیر ۲ عدد است. 
هر بخش از مقاله حاوی قسمت‌های مشخصی است:

مقدمه
۱. پیشینه و توضیح موضوع با ذکر منبع ۲. ضرورت انجام تحقیق. ۳. سؤالات بدون پاسخی که این تحقیق به آن‌ها پاسخ می‌گوید و بیان این موضوع که چگونه نتایج این تحقیق می‌تواند به رفع ابهامات کمک کند. ۴. تعریف اصطلاحات تخصصی یا اختصارات علمی. ۵. هدف تحقیق به نحو روشن.

روش بررسی
به‌نحوی باید نوشته شود که هر خواننده‌ای بتواند با آن، تجربۀ نویسنده مقاله را تکرار کند، شامل طراحی تحقیق: جزییات روش مطالعه و علت انتخاب آن - مدت زمان اجرای طرح و پی‌گیری. ۱. زمان و مکان اجرای پژوهش ۲. سوژه‌ها و نمونه‌های مورد آزمون و ملاک انتخاب. روش نمونه‌گیری و منطق تعداد نمونه (این قسمت بسیار مهم است و در ابتدای امر مورد کارشناسی قرار می‌گیرد) ۳. نحوۀ جمع‌آوری اطلاعات. ۴. ابزارهای اندازه‌گیری. ۵. آزمون‌های آماری.


یافته‌ها
۱. رعایت اصول علمی (گزارش اعداد باید با ذکر درصد- گزارش میانگین با حدود اطمینان- میانه هماره باشد) ۲. پرهیز از نشان‌دادن همۀ یافته‌های به‌دست آمده به‌جز یافته‌های مهم و تعیین‌کننده. ۳. استفادۀ مناسب از جدول و نمودار با حداقل تعداد ممکن.


بحث
۱. آثار و اهمیت یافته‌های به‌دست آمده و محدودیت آن‌ها. ۲. ذکر نتایج تحقیق مشابه دیگران و ذکر مغایرات و موارد نقض‌کننده با ذکر منبع ۳. توضیح علت تفاوت بین نتایج این تحقیق با مقالات قبلی. ۴. توضیح موارد کاربرد عملی و قابلیت تعمیم‌پذیری نتایج. ۵. راهنمایی برای ادامۀ تحقیق خود یا دیگران، در مجموع ارایه آن‌چه که از این تحقیق به علم اضافه شده است. 

تقدیر و تشکر
در یک ﺻﻔﺤۀ ﻣﺠﺰا ﺗﺸﮑﺮ و ﺳﭙﺎﺳﮕﺰاری از اﻓﺮاد و ﻣﻮﺳﺴﺎت را مطرح کنید.‬

تعارض منافع و سهم نویسندگان
رواﺑﻂ ﺑﯿﻦ ﻣﻮﻟﻔﯿﻦ و ﺷﺮﮐت‌ها و ﻣﻮﺳﺴﺎت نیز ذﮐﺮ ﺷﻮد، زیرا ﻣﻤﮑﻦ اﺳﺖ ﺑﺎﻋﺚ ایجاد ﺗﻌﺎرض ﻣﻨﺎﻓﻊ ﺷﻮد.‬ 
اعلام تعارض در منافع ضروری است. 
اگر تعارض منافعی وجود ندارد بنویسید: تعارضی در منافع انتشار این مقاله بین نویسندگان وجود ندارد. سپس سهم هر نویسنده را از مقاله شرح دهید. 

منابع مالی
در این بخش منابع مالی مقاله به‌صورت کاملا شفاف توضیح داده شود. اگر منابع مالی مقاله، نویسندگان هستند. لطفا بنویسید: 
منابع مالی این مقاله توسط نویسندگان تامین شده است.


۱۲. کلیه صفحات بجز صفحۀ مشخصات نویسنده باید به ترتیب شماره¬گذاری شده باشند.

۱۳. رسم‌الخط مقاله بر‌اساس دستور خط فرهنگستان زبان و ادب فارسی تنظیم شده باشد و رعایت نیم‌فاصله در تایپ الزامی است (توجه: برای درج نیم فاصله تنها از ترکیب این دکمه‌ها استفاده کنید: Control+Shift+).

۱۴. متن مقاله باید در فرمت Word و با فونت مناسب ارسال شود (فارسی B-Nazanin سایز ۱۲ و انگلیسی Times New Roman سایز ۱۰).
 توجه داشته باشید در جداول، توضیحات اشکال از همین دو فونت و سایز ۱۰ برای فارسی و ۸ برای انگلیسی استفاده کنید.

۱۵. لطفا در نگارش مقاله از حداقل تعداد تصاویر استفاده کنید. تصاویر با کیفیت (تصاویر با دقت ۳۰۰ dpi و با فرمت jpg) را به‌صورت جداگانه در سایت نشریه بارگذاری کنید. مجموع تصاویر و جداول مقاله از ۱۵ عدد بیشتر نباشد. 
توضیحات تصاویر را در متن ارسالی مقاله درج کنید. توجه داشته باشید که تمامی تصاویر باید شماره و توضیح داشته باشند و به تمامی آنها در متن مقاله اشاره شود. ذکر منبع تصویر الزامی است.
نمودارها تصویر محسوب می‌شوند و باید به زبان فارسی باشند. نمودار باید سیاه و سفید و دو بعدی باشد. ۱۶. شماره، عنوان و توضیح جدول باید در بالای آن قرار داده شود.
به هر جدول باید در متن مقاله اشاره شود. تمامی اعداد باید به زبان مرجع مقاله نوشته شود (توضیحات فارسی به همراه اعداد انگلیسی پذیرفته شده نیست).
ذکر منبع جدول الزامی است.
مراحل گردش کار مقالات - تکمیل و امضای فرم تعهدنامه نویسندگان توسط همه نویسندگان الزامی است و مقالاتی فاقد این فرم مورد بررسی و انتشار قرار نمی‌گیرند (فرم را از اینجا دریافت کنید). کلیه مراحل ارسال، داوری و ویرایش مقالات رایگان است. - مقالات رسیده برای صحت انطباق موضوعی با نشریه و برخورداری از حداقل کیفی و همچنین رعایت ساختار نگارشی مورد نظر نشریه مورد بررسی قرار می‌گیرند (حداکثر طی ۷۲ ساعت). مقالاتی که از نظر موضوعی یا حداقل کیفیت مورد پذیرش نشریه نباشند در همین مرحله رد می‌شوند ولی مقالاتی که از نظر ساختاری با فرمت نشریه منطبق نباشند تا حداکثر ۳ بار فرصت دارند که توسط نویسندگان مقاله اصلاح شوند. مقالاتی که پس از ۳ بار اصلاح ساختاری همچنان با فرمت مورد نظر نشریه مغایر باشند رد خواهند شد و در صورتی که نویسندگان بخواهند دوباره آنها را در دستور کار نشریه قرار دهند باید آن را به عنوان مقاله جدید در سیستم ثبت نمایند. پس از تایید در این مرحله، مقاله برای انتخاب داوران تخصصی برای سردبیر ارسال می‌شوند. زمان معیار دریافت مقاله در نشریه، تاریخ ارسال آن برای تعیین داور است و اگر نویسندگان موارد ساختاری مورد نظر نشریه را رعایت نکنند و مقاله برای مدت زمانی در مرحله ابتدایی تا قبل از ارسال برای تعیین داوران باقی بماند، حقی برای نویسندگان در جهت پذیرش مقاله ایجاد نمی‌شود. - پس از تعیین داوران توسط سردبیر، با اخذ حداقل ۳ جواب داوری که باید حتماً یک جواب مربوط به داور روش‌شناسی و آماری باشد، مقاله برای جمع‌بندی داوری به سردبیر ارسال می‌شود. اگر پاسخ نشریه در مرحله داوری (از تاریخ ارسال مقاله برای تعیین داوران تا اعلام جمع‌بندی نظر داوران به نویسندگان) از ۳ ماه تجاوز کند، نویسندگان می‌توانند مقاله خود را برای نشریه دیگری ارسال کند. شایان ذکر است که سردبیر در هر مرحله از بررسی می‌تواند مقاله را پذیرفته یا رد نماید و تعداد دفعات داوری یا اصلاح حقی برای نویسندگان مبنی بر اعتراض به تصمیم سردبیر ایجاد نمی‌نماید. - در صورتی که پاسخ نشریه در این مرحله قطعی نباشد (پذیرش یا رد قطعی مقاله)، نویسندگان حداکثر ۳۰ روز فرصت دارند که مقاله را براساس نظر داوران اصلاح کرده و ارسال نمایند. - پس از دریافت اصلاحات از نویسندگان، سردبیر یا فردی که از طرف سردبیر تعیین می‌شود وظیفه تشخیص کفایت اصلاحات را به عهده خواهد داشت. روند اصلاحات توسط نویسندگان و بررسی کفایت اصلاحات تا زمان اتخاذ تصمیم قطعی برای پذیرش یا رد مقاله ادامه می‌یابد، با این تفاوت که حداکثر زمان نویسندگان برای انجام اصلاحات مجدد ۷ روز است. - در صورت رد قطعی مقاله در هر مرحله، نویسندگان حقی برای اعتراض ندارند و زمان بررسی حقی برای نویسندگان مبنی بر پذیرش مقاله ایشان ایجاد نمی‌نماید. - پس از اعلام پذیرش توسط سردبیر، مقاله به بخش ویراستاری نشریه منتقل شده و تمام ویرایش‌های لازم توسط ویراستاران نشریه در مورد آن انجام می‌شود. نشریه در مورد اعمال ویرایش اختیار تام دارد و طی انجام این مرحله نویسنده(گان) موظف به همکاری با ویراستاران برای رفع ایرادات احتمالی هستند. ذکر این نکته ضروری است که نظر ویراستاران، برخلاف نظر داوران که جنبه مشورتی دارد، قطعی و لازم‌الاجراست. پس از تکمیل ویرایش و قبل از صفحه‌بندی، نسخه نهایی به تایید نویسنده رابط می‌رسد. عدم پذیرش نسخه نهایی توسط نویسنده(گان) به معنی انصراف از انتشار مقاله است و پرونده مقاله مختومه شده یا به همان شکل منتشر و برچسب استرداد یا ریترکت بر روی آن درج می‌شود. در نشریاتی که مرحله "آماده‌سازی مقالات برای انتشار" آنها مشمول هزینه است، هزینه دریافتی در صورت مختومه‌شدن پرونده مقاله- به هر دلیل- به نویسنده عودت داده نخواهد شد. - با توجه به اینکه مسئولیت صحت و سقم مطالب مقاله با نویسندگان است، مقاله پس از اتمام ویراستاری و بدون صفحه‌بندی (نسخه گلی‌پروف) برای نویسنده رابط ارسال می‌شود تا اشکالات احتمالی باقیمانده رفع شود و در نهایت به تایید نویسندگان برای انتشار برسد. از نظر نشریه، تایید نویسنده رابط مبنای تایید نویسندگان است.
ضوابط اخلاقی و حقوق مادی
- ضوابط اخلاق نشر تمامی نشریات انتشارات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مبتنی بر دستورالعمل‌های کمیته اخلاق نشر است.
- تمامی مقالات رسیده که از مرحله انطباق موضوعی و ساختاری عبور نمایند مورد داوری همتراز توسط داورانی خارج از سیستم مدیریت نشریه قرار می‌گیرند.
- تمامی نویسندگان در هنگام ارسال مقاله باید فرم "تعهد رعایت اخلاق نشر، واگذاری حقوق مادی، افشای تعارض منافع و معرفی نویسندگان" را امضا نمایند. با امضای این فرم، نویسندگان متعهد می‌شوند که "مقاله ارسالی در هیچ نشریه‌ای در حال بررسی نیست و به چاپ نرسیده و تا پایان مراحل بررسی و حصول نتیجه قطعی در این نشریه برای هیچ نشریه دیگری ارسال نخواهد شد و نویسندگان در صورت پذیرش نهایی مقاله برای انتشار موظف به همکاری با ویراستاران نشریه تا مرحله صفحه‌بندی و انتشار مقاله هستند".
- نویسنده(گان) تمامی حقوق مادی ناشی از انتشار مقاله (نه حقوق مادی ناشی از محتوای مقاله) را به نشریه واگذار می‌نمایند و نشریه در فروش نسخه‌های کاغذی به هر تعداد، انتشار و فروش الکترونیک مقاله در سایت نشریه و انتشار الکترونیک مقاله در نمایه‌های مختلف اختیار تام دارد و حقوق مادی حاصل از آن منحصراً در اختیار نشریه است. تمامی نویسنده‌(گان) با امضای "تعهدنامه نویسندگان مقالات" بر این حق نشریه صحه می‌گذارند. 
- تمامی نویسنده(گان) مقالات موظف به رعایت "پروتکل‌های اخلاق پژوهش" طی کلیه مراحل انجام پژوهش هستند و می‌بایست کلیه تاییدیه‌های حرفه‌ای و اخلاقی لازم برای انجام هر پژوهش را اخذ نموده و در هنگام ارسال مقاله در اختیار نشریه قرار دهند. همچنین، اعلام تمامی منابع مالی مورد استفاده برای انجام پژوهش و تعارض منافع احتمالی نویسنده(گان) الزامی است. ضوابط اخلاق پژوهش انتشارات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مبتنی بر "دستورالعمل کمیته اخلاق نشر در مورد تعامل موسسات پژوهشی و نشریات در زمینه صداقت در پژوهش" (http://publicationethics.org/resources/guidelines-new/cooperation-between-research-institutions-and-journals-research-integrity) است.
- مقالات ارسالی از طرف نویسندگان نباید مشمول "انتشار تکراری" یا "سرقت علمی- ادبی" شوند و بر این مساله نیز در "تعهدنامه نویسندگان مقالات" تاکید شده است. در ارجاع به منابع دیگر نباید عین متن مورد استفاده قرار گیرد و باید نقل به مضمون شود. هرگونه استفاده از متن، داده‌ها و تحلیل‌های منابع دیگر که شائبه دستبرد بدون ایجاد تغییرات کافی را ایجاد نماید مشمول سرقت علمی- ادبی است و این مساله شامل مقالات دیگر خود نویسنده(گان) نیز می‌شود. حتی اگر از پژوهشی واحد، چندین مقاله استخراج شده باشد، متن و منابع مورد استفاده نمی‌توانند کاملاً یکسان باشند و از داده‌های مشابه در مقاله استفاده شود. در صورتی که انجام سرقت علمی- ادبی توسط نویسنده(گان) توسط سردبیر محرز شود با ایشان طبق دستورالعمل‌های "کمیته اخلاق نشر" برخورد خواهد شد. جریمه این عمل از تذکر شفاهی تا اطلاع به سازمان مربوطه نویسندگان و ارگان‌های تصمیم‌گیر نشریات پژوهشی متغیر است. 
- تمامی نشریات انتشارات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری دارای دسترسی آزاد تحت گواهینامه عمومی Creative Commons Attribution-۴.۰ International  هستند.
۱۷. شیوۀ درج منابع: (فقط به زبان انگلیسی) 

شیوۀ ارجاع دهی مقالات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری APA است. در متن مقاله به صورت: (نام خانوادگی نویسنده، سال انتشار: صفحه به زبان انگلیسی در متن) 
تمامی منابع باید به صورت Roman Script باشد. این به این معنی است که باید تمامی منابع به زبان انگلیسی ترجمه (Transliterate) شود. ارائه در فهرست منابع پایان مقاله به صورت: 
کتاب¬ها:
نام خانوادگی نویسنده، نام نویسنده. (سال انتشار). عنوان کتاب (به شکل ایتالیک). جلد. نام مترجم یا مصحح. محل نشر: نام ناشر. -

مقاله¬ها:
نام خانوادگی نویسنده، نام نویسنده. (سال انتشار). عنوان مقاله. نام مجله (به شکل ایتالیک). شماره مجله. شماره صفحه¬های مقاله در مجله.

سند اینترنتی:
نام خانوادگی نویسنده، نام نویسنده. (تاریخ). عنوان سند.

از آدرس اینترنتی به طور کامل. بازیابی شده در تاریخ.  منابع داخل متن باید با منابع انتهایی تطابق داشته باشند.


۱۸. ارائۀ توضیحات اضافی دربارۀ واژگان و اصطلاحات و موارد مهم، باید به شکل یادداشت انتهای متن (Endnote) صورت پذیرد و پانویس نشود. منظور از EndNote کردن این توضیحات، اضافه کردن آنها بعد از تعارض منافع و سهم نویسندگان است. 
 • سرمقاله

  گنبد در معماری ایران
  محمد کریم پیرنیا

  پیشگفتار
  زهره بزرگمهری

  مقدمه استاد
  محمدکریم پیرنیا

  سرآغاز
  باقر آیت الله زاده شیرازی

  معرفی مجموعۀ آرامگاهی روستای کهک دلیجان