فصلنامه علمی اثر

 • سردبیر: دکتر علی زمانی‌فرد
 • تناوب نشر: فصلنامه
 • مدل انتشار: دسترسی باز

1024-1647 :pISSN

2538-1830 :eISSN


نشریه علمی اثر،  دارای رتبۀعلمی  «ب» از  وزارت علوم  است.
با همکاری انجمن علمی باستان شناسی ایران  (لینک انجمن)

مجله اثر موفق به دریافت درجه ISC  از پایگاه استنادی جهان اسلام گردید. (لینک ISC)  
 

فصلنامه علمی اثر نخستین مجلۀ سازمان ملی حفاظت آثار باستانی کشور بعد از انقلاب اسلامی است. در سال­های ۱۳۵۷ الی ۱۳۵۹ با عنوان آگاهی‌نامه در سه شمارۀ متوالی به چاپ رسید. پس از آن بود که این مجله نام «اثر» را به خود گرفت و تا امروز با همین عنوان به کار خود ادامه داده است. این مجله یکی از قدیمی‌ترین مجلات در حوزۀ تخصصی آثار باستانی است و تا به امروز میزبان مقالات فرهیختگان مختلف این رشته بوده است. مجلۀ اثر پذیرای مقالاتی در زمینۀ مطالعات شهرسازی، معماری، مرمت و حوزه‌­های وابسته به آن­ها در حوزۀ هنر و تمدن ایرانی است. اثر از تمامی نویسندگان، محققین، دانشمندان و فرهیختگان تقاضا می‌کند تا مقالات پژوهشی اصیل، مروری و مرور کتاب را  برای مجله ارسال کنند. سیاست مجله همواره دسترسی آزاد همگان به مقالات این مجله بوده است و در همین راستا وبسایت مجله به این آدرس  برای تمامی علاقه‌مندان قابل استفاده است. مجلۀ اثر خود را در برابر قوانین اخلاق در نشر بین‌المللی (COPE) متعهد می‌داند و درصورت مواجهه با هرگونه تخطی با جدیت با آن برخورد خواهد کرد.
 
نوع داوری دو سوکور
میانگین زمان بررسی اولیه ۱۵ روز
میانگین زمان داوری ۴۵ روز
هزینه داوری و انتشار غیر رایگان
قابلیت انتشار سریع دارد


نشریه اثر در زمینه های ذیل آماده دریافت مقالات پژوهشی (Original Research Articles)، مقالات مروری (Review Articles) و مقالات مرور کتاب (Book Review Articles)  پژوهشگران گرامی است:
 
♦  تاریخ معماری و شهرسازی   ♦  حفاظت و مرمت   ♦ باستان شناسی و تاریخ هنر   
  تزئینات و کتیبه‌های معماری       پژوهش های مرتبط با میراث فرهنگی

لطفا قبل از ارسال مقاله، راهنمای نویسندگان حتما مطالعه گردد.
حداکثر تعداد نویسندگان،
۴ (چهار) نفر می باشد.

 
 

اطلاعیه (۱ آبان ۱۴۰۲): با توجه به توقف کار انتشارات علمی فرنام با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، لطفا جهت پیگیری مقالات خود به دفتر مجله در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مراجعه بفرمایید و لطفا با انتشارات فرنام تماس نگیرید.

اطلاعیه: برای اطلاع از آخرین اخبار مجله، اطلاعیه ها و رویدادهای صورت گرفته، لطفا از بخش "اخبار مجله" پیگیری بفرمایید.

 
بروز رسانی: ۳۱ شهریور ۱۴۰۲
 
راهنمای اخلاق در نشر مجلات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری

بیانیۀ بهترین گردش کار و جلوگیری از تخلفات نشر
مجموعه قوانین کوپ (COPE) برای سردبیران مجلات، در راستای ایجاد مجموعه‌­ای از حداقل استانداردها طراحی شده است و انتظار می‌­رود تمام اعضای کوپ از آن تبعیت کنند. دستورالعمل‌های اسن نهاد طرفداران بسیاری دارد و در پاسخ به درخواست راهنمایی از سوی سردبیران در مورد طیف وسیع و روزافزون مسائل اخلاقی پیچیده طرح شده‌اند. اگرچه دستورالعمل‌های کوپ در حد دستورالعمل باقی مانده‌اند (داوطلبانه هستند) انتظار دارد تمامی اعضا از آنها پیروی کنند، چه این موضوع سبب ایجاد محیطی پاک برای انجام تحقیقات می‌شود و حس اعتماد حاصل از چنین عملکردی فضایی دوستانه و صمیمی برای تمامی فرهیختگانی ایجاد می‌کند که مایل به ادامۀ فعالیت در این فضا هستند.  

راهنمای رعایت اخلاق در نشر مجلات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری
انتشار مقاله در مجلۀ علمی با ساختار داوری، بخش پراهمیتی در تولید دانش است. این بخش نشان‌دهندۀ کیفیت کاری، استفاده از روش علمی و انعکاس مستقیم توانمندی‌های نویسندگان و مؤسسات پشتیبان آن‌هاست. بنابراین بسیار مهم است که تولیدکنندگان دانش، رفتار اخلاقی مورد انتظار را برای طرفین درگیر در انتشار مقاله در نظر بگیرند. طرف‌های درگیر در انتشار شامل نویسنده/نویسندگان مقاله، سردبیر مجله، همکاران مجله، ناشر و مؤسسۀ حامی نویسنده/نویسندگان و مجله است.


 
۱- فصل اول: اهداف و تعاریف
۱-۱- اهداف این راهنما شامل موارد ذیل است:
۱-۱-۱ صیانت و حفاظت از مالکیت فکری و رعایت حقوق مادی پژوهشگران و نویسندگان مرتبط با پژوهشگاه میراث فرهنگ و صنایع گردشگری
۱-۱-۲ ارج نهادن به اصول اخلاق علمی و پایبندی به آن در جامعۀ علمی مربوط به پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری
۱-۱-۳ جلوگیری از تضعیف اعتبار علمی کشور
 
۱-۲- تعاریف موجود در این راهنما
۲-۱-۱- تخلف پژوهشی: هرگونه سوءاستفاده از تولیدات علمی و ارائۀ اطلاعات نادرست
۲-۱-۲- وزارت: منظور از وزارت در این دستورالعمل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.
۲-۱-۳- مؤسسه: مؤسسه در این دستورالعمل شامل پایگاه‌ها، گروه‌ها و پژوهشکده‌های وابسته به پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری است.
 
۱-۳- آثار پژوهشی و محصولات علمی شامل موارد زیر است:
۱-۳-۱ طرح پژوهشی یا ایدۀ مکتوب
۱-۳-۲ اختراع یا کشفیات، طرح صنعتی
۱-۳-۳ کتاب
۱-۳-۴ مقاله
۱-۳-۵ گزارش علمی و فنی مکتوب
۱-۳-۶ نرم‌افزار و برنامۀ رایانه‌ای و مستندات مربوط
۱-۳-۷ پایان‌نامه و رساله
۱-۳-۸ آثار هنری بدیع
 
۱-۴- ارکان گروه تخصصی بررسی تخلفات پژوهشی در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری
اعضای گروه تخصصی بررسی تخلفات پژوهشی متشکل از حداقل شش نفر است (شامل رئیس، دو عضو ثابت و سه عضو مدعو). اعضای مدعو می‌بایست در زمینۀ علمی موضوع گزارش‌شده دارای مدرک تخصصی مرتبط باشند و یک نفر از سه عضو مدعو از خارج از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری باشد. همچنین حداقل یک نفر از اعضای ثابت گروه دارای سه سال سابقۀ فعالیت پژوهشی در پایگاه‌ها، گروه‌ها و پژوهشکده‌های وابسته به پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری را داشته باشد و ترجیحا (و حداقل) دارای رتبۀ دانشیار باشد.
 
تبصرۀ ۱: دبیرخانۀ گروه تخصصی بررسی تخلفات پژوهشی در معاونت پژوهش پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مستقر است.
تبصرۀ ۲: رئیس گروه تخصصی بررسی تخلفات پژوهشی به پیشنهاد رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منصوب می‌شود.
تبصرۀ ۳: اعضای مدعو هیئت بررسی و تحقیق ترجیح آن بر اساس موضوع تخلف پژوهشی با پیشنهاد اعضای ثابت و با موافقت رئیس گروه تخصصی دعوت می‌شوند و می‌توانند برحسب پروندۀ ارسالی به کمیته، متغیر باشند.
تبصرۀ ۴: اعضا ثابت گروه تخصصی بررسی تخلفات علمی با پیشنهاد رئیس گروه تخصصی و با حکم معاون پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به مدت ۲ سال منصوب می‌شوند.
 
۱-۵- وظایف گروه تخصصی بررسی تخلفات انتشار آثار پژوهشی در کمیتۀ اخلاق پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری
۱-۵-۱ برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری در خصوص برنامه‌های مربوط به سلامت پژوهش و همچنین نحوۀ پیشگیری از بروز تخلفات پژوهشی در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری
۱-۵-۲ بررسی پروپوزال‌ها و مقالات دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای جلوگیری از موازی‌کاری و تکراری بودن موضوع
۱-۵-۳ رسیدگی به کلیۀ شکایات در خصوص تخلفات پژوهشی
۱-۵-۴ ارائۀ گزارش آماری از فعالیت‌های گروه تخصصی به معاونت پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری
 
۱-۶- مراحل اجرایی بررسی تخلفات پژوهشی در گروه تخصصی
۱-۶-۱ ارسال گزارش تخلفات پژوهشی و شکایات به صورت مکتوب (با امضا و محرمانه) به دبیرخانۀ گروه تخصصی بررسی تخلفات پژوهشی
۱-۶-۲ انتخاب اعضای مدعو و تشکیل جلسه برای بررسی پروندۀ شکایت یا تخلف
۱-۶-۳ ارزیابی دقیق کلیۀ مدارک و مستندات پروندۀ شکایت یا تخلف توسط اعضای گروه تخصصی تخلفات پژوهشی
۱-۶-۴ ارسال گزارش کامل از نتیجۀ بررسی تخلف پژوهشی به هیئت‌های انتظامی رسیدگی به تخلفات اعضای هیئت‌علمی و کمیتۀ انضباطی کارکنان/دانشجویان
۱-۶-۴-۱- این گزارش بایستی حداقل حاوی این اطلاعات باشد: نوع تخلف، مدارک و مستندات، دفاعیات مدعی و متخلف، نتیجۀ بررسی و اظهارنظر کارشناسی گروه تخصصی
۱-۶-۴-۲- طرح پیشنهاد جریمه در گزارش فوق، متناسب با تخلف از طرف گروه تخصصی بررسی تخلفات پژوهشی به هیئت تصمیم‌گیری و صدور حکم (هیئت‌های انتظامی رسیدگی به تخلفات اعضای هیئت‌علمی و کمیتۀ انضباطی کارکنان/دانشجویان)
 
۱-۷- تصمیم‌گیری و صدور حکم
هیئت‌های انتظامی رسیدگی به تخلفات اعضای هیئت‌علمی و کمیتۀ انضباطی کارکنان بر اساس آیین‌نامه‌های انضباطی به صدور حکم اقدام می‌کنند.
 
۱-۸- نظارت بر حسن اجرا
نظارت بر حسن اجرای این دستورالعمل بر عهدۀ معاونت پژوهش و فناوری «وزارت» و در گروه تخصصی بررسی تخلفات پژوهشی مؤسسات بر عهدۀ معاونت پژوهش و فناوری «موسسه» است.
 
۱-۹- تصویب
این دستورالعمل، مشتمل بر نه فصل، به تأیید کمیتۀ اخلاق در پژوهش پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری رسید و از تاریخ ابلاغ لازم‌الاجرا است.
۲- فصل دوم: نویسندگی
۲-۱- شخصی نویسندۀ (یا یکی از نویسندگان) مقاله محسوب می‌شود که هر چهار معیار زیر را داشته باشد:
۲-۱-۱ سهم قابل‌توجهی در حداقل یکی از فعالیت‌های زیر داشته باشد:
الف) ارائهٔ ایدهٔ پژوهشی یا طراحی مطالعه
ب) جمع‌آوری داده‌ها
ج) آنالیز و تفسیر
۲-۱-۲ در نوشتن پیش‌نویس مقاله یا مرور نقادانۀ آن، که منجر به اصلاح محتوای علمی مقاله می‌شود، نقش داشته باشد.
۲-۱-۳ مقالهٔ نهایی‌شده را مطالعه و تأیید کرده باشد.
۲-۱-۴ مسئولیت تمام وجوه مقاله را، اعم از صحت و اعتبار مطالب عنوان‌شده در آن، بپذیرد.
 
تبصره: اشخاص حقوقی و تیم‌های پژوهشی نیز مشمول معیارهای این ماده می‌شوند.
 
۲-۲- نام تمامی اشخاصی که معیارهای نویسندگی مقاله را دارند (منطبق با مادهٔ یک فصل دوم این شیوه‌نامه) باید به‌عنوان نویسنده در بخش نویسندگان مقاله آورده شود، حتی اگر همکاری وی با آن مرکز یا تیم پژوهشی، به هر علتی، قطع شده باشد.
 
۲-۳- در پژوهش‌های بزرگ که توسط تیم پژوهشی انجام‌ می‌شوند و نقش نویسندگان در ایجاد مقاله بسیار تخصصی است، سهم و مسئولیت هریک از نویسندگان می‌تواند محدود به تخصص وی باشد. در این موارد پژوهشگر یا پژوهشگران اصلی، فردی را که مسئولیت کلیت مقاله را دارد، تعیین خواهند کرد.
 
۲-۴- ترتیب نام‌ها در بخش نویسندگان مقاله بر اساس میزان مشارکت هریک از افراد و با توافق جمعی آنان مشخص می‌شود. فردی که بیشترین سهم را در مطالعه و نگارش دست‌نوشته داشته، نویسندهٔ اول خواهد بود.
 تبصره: جایگاه یا سطح علمی نویسندگان مقاله تأثیری در ترتیب نام نویسندگان نخواهد داشت.
 
۲-۵- توافق نداشتن نویسندگان در مورد ترتیب نامشان در مقاله، بعد از ارسال مقاله به مجله و دریافت آن، تنها از طریق نویسندۀ مسئول قابل‌پیگیری است. تصمیم در این باره بر عهدۀ سردبیر مجله است.
 
۲-۶- حذف نام نویسنده/نویسندگان بعد از ارسال مقاله به مجله، تنها از طریق درخواست نویسندۀ مسئول قابل‌پیگیری است. کسب رضایت تمام نویسندگان در این خصوص الزامی و تصمیم نهایی بر عهدۀ سردبیر مجله است.
 
۲-۷- وجود تعارض در میان نویسندگان، بعد از ارسال مقاله به مجله، باید به‌صورت کتبی به اطلاع سردبیر مجله رسانده شود. تا برطرف شدن تعارض، مسیر ارزیابی مقاله مسدود می‌شود و نویسنده/نویسندگان حق ارسال مقاله به مجله‌ای دیگر را ندارند. در صورت اثبات تعارض، سردبیر موضوع را بر اساس فصل سوم (فریبکاری) بررسی خواهد کرد. 
 
۲-۸- اضافه و کم کردن یا اعمال هرگونه تغییر در ترتیب اسامی نویسندگان بعد از ارسال به مجله، تعارض در منافع محسوب می‌شود و چنانچه با دلیل شفاف توضیح داده نشود، بر اساس فصل سوم (فریبکاری) با آن برخورد خواهد شد.
 
۲-۹- نام کلیهٔ افرادی که سهم قابل‌توجهی در اجرای مطالعه یا نگارش مقاله داشته‌اند اما معیارهای درج نام در بخش نویسندگان مقاله را ندارند، در بخش سپاسگزاری با ذکر نوع مشارکت آورده می‌شود.
 
۲-۱۰- چنانچه مجله مشکوک به وجود نویسندۀ روح (Ghost Authorship) شود، درخواست مدارک مربوط به آن از نویسنده الزامی است. اگر ذکر نشدن نام نویسنده‌ای که در مقاله مشارکت داشته محرز شود، الزامی است نویسندۀ مسئول با ارسال مجدد درخواست تغییرات در نام نویسندگان، موضوع را به‌صورت شفاف به اطلاع مجله برساند. این موضوع بر اساس فلوچارت سازمان بین‌المللی اخلاق در نشر قابل‌پیگیری است.
 
۲-۱۱- نویسندهٔ مسئول یکی از نویسندگان دست‌نوشته است که به دلیل جایگاه علمی و نقش خود در مطالعه (برای مثال، مجری اصلی طرح یا استاد راهنمای اول پایان‌نامه) از سوی سایر نویسندگان مسئولیت مکاتبات و پاسخگویی به ابهام‌ها و ایرادهای مطرح‌شده در مورد دست‌نوشته یا مقاله را بر عهده دارد. نویسندهٔ مسئول وظیفهٔ انتقال نظرات و مکاتبات مهم به سایر نویسندگان و تنظیم روابط بین نویسندگان را بر عهده دارد.
 
۲-۱۲- انتساب غیرواقعی (صوری) به مؤسسه، مرکز یا دپارتمانی که نقشی در اصل پژوهش یا در فعالیت حرفه‌ای فرد نویسنده ندارد، نادرست است. این موضوع بر اساس فلوچارت سازمان بین‌المللی اخلاق در نشر قابل‌پیگیری است.
 
۲-۱۳- نویسندگان گزارش‌های علمی ـ پژوهشی باید گزارش قابل‌قبولی از کار خود ارائه دهند و دربارهٔ اهمیت آن بی‌طرفانه قضاوت کنند. داده‌های اساسی باید به شکلی مناسب در مقاله مطرح شود. مقاله باید جزئیات و منابع کافی را در خود داشته باشد تا دیگران بتوانند به آن استناد کنند. فریبکاری و بیان مطالب نامناسب به‌عمد بداخلاقی در نشر محسوب می‌شود و قابل‌پذیرش نیست. این موضوع بر اساس فلوچارت سازمان بین‌المللی اخلاق در نشر قابل‌پیگیری است.
 
۲-۱۴- دسترسی به داده و حفظ آن
ممکن است از نویسندگان تقاضا شود داده‌های مقالهٔ خود را به مجله ارسال کنند. نویسندگان باید آمادگی آن را داشته باشند که دسترسی به داده‌ها را ممکن سازند و بتوانند تا سال‌ها بعد از چاپ مقاله داده‌ها را حفظ کنند.
 
۲-۱۵- خطرات و نمونه‌های انسانی و حیوانی
۲-۱۵-۱ اگر تحقیق شامل مواد شیمیایی، پروسه‌ها و وسایلی است که خطراتی غیرمعمول می‌تواند به همراه داشته باشد، نویسنده باید به شکل شفاف به آن‌ها اشاره کند. 
۲-۱۵-۲ اگر تحقیق شامل مطالعۀ نمونه‌های انسانی یا حیوانی است، نویسنده باید مشخص سازد که دست‌نوشته شامل بیانیه‌ای است که نشان می‌دهد تمام پروسه‌ها منطبق با قوانین و دستورالعمل‌ها انجام گرفته و سازمان‌های مربوط آن را تأیید کرده‌اند. نویسنده باید بیانیه‌ای در متن داشته باشد که نشان دهد برای آزمایش‌ بر روی انسان‌ها از آن‌ها رضایت کتبی گرفته شده است. حقوق خصوصی انسانی باید رعایت شود.
 
 
۲-۱۶- طرح خطاهای اساسی
۲-۱۷-۱ هنگامی که نویسنده خطایی قابل‌توجه را در مقالهٔ چاپ‌شدهٔ خود می‌یابد، وظیفهٔ اوست که مراتب را به اطلاع سردبیر یا ناشر برساند و برای استرداد، اصلاح یا حذف مقاله با مجله همکاری کند.
۲-۱۷-۲ اگر شخص سومی سردبیر یا ناشر را از این موضوع آگاه کند، وظیفهٔ نویسنده است که با سردبیر همکاری کند و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار مجله قرار دهد.
 
۲-۱۷- بی‌نقصی در تصاویر
بهبود بخشیدن، تار کردن، جابه‌جا کردن و حذف و اضافه کردن بخش‌هایی به تصاویر مجاز نیست. تنظیم روشنی، وضوح و میزان رنگ تا جایی مجاز است که تصویر را تار یا بخش‌ها و اطلاعات تصویر اصلی را حذف نکند. دست‌کاری در تصاویر برای ارتقای کیفیت پذیرفته است اما انجام این کار با اهداف دیگر بداخلاقی در نشر محسوب می‌شود و اقدامات لازم در خصوص این فریبکاری انجام خواهد گرفت.
 
۲-۱۸- نویسنده/نویسندگان موظف هستند در صورت وجود هرگونه خطا و بی‌دقتی در مقالۀ خود، متولیان نشریه را در جریان قرار دهند و درصدد اصلاح آن برآیند یا مقاله را با موافقت مجله باز پس گیرند. در صورتی که مجله پیش از نویسندگان هرگونه قصور در انتشار را محرز کند، با او بر اساس فصل سوم این راهنما برخورد خواهد شد.
 
۲-۱۹- نویسنده/نویسندگان موظف به احتراز از رفتار غیراخلاقی انتشاراتی و پژوهشی هستند. اگر در هریک از مراحل ارسال، داوری، ویرایش یا چاپ مقاله در نشریات یا پس از آن، وقوع یکی از این موارد محرز شود، رفتار غیراخلاقی پژوهشی محسوب می‌شود و نشریه حق برخورد قانونی با آن را بر اساس فصل سوم خواهد داشت.
۳- فصل سوم: فریبکاری
۳-۱- فریبکاری عبارت است از هرگونه زیر پا گذاشتن اصول اخلاقی پذیرفته‌شده در نگارش و انتشار آثار علمی ـ پژوهشی یا انحراف از آن‌ها که موارد ذیل را دربرمی‌گیرد:
۳-۱-۱ ساختن (جعل) داده‌ها یا نتایجی که مبتنی بر پژوهش واقعی نیستند
جعل داده‌ها عبارت است از گزارش مطالب غیرواقعی و ارائۀ داده‌ها یا نتیجه‌های ساختگی به‌عنوان نتایج آزمایشگاهی، مطالعات تجربی و یافته‌های شخصی. ثبت غیرواقعی آنچه روی نداده یا جابه‌جایی نتایج مطالعات مختلف، نمونه‌هایی از این تخلف است.
۳-۱-۲ دست‌کاری داده‌های حاصل از پژوهش و دخالت عمدی
تحریف داده‌ها به معنای دست‌کاری مواد، ابزار و فرایند پژوهش یا تغییر و حذف داده‌هاست. به ‌نحوی‌ که سبب شود نتایج پژوهش با نتایج واقعی تفاوت داشته باشد. همچنین به معنای هرگونه عملی است که منجر به تغییر نتایج بی‌طرفانۀ آزمون یا نگارش مقاله شود. این عمل اگر منجر به تغییر نتایج یا روش کار شود یا تغییری در نتایج به وجود نیاورد، باید حتما به‌صورت شفاف گزارش شود.
۳-۱-۳ سرقت معنوی یا ادبی
سرقت ادبی عبارت است از استفاده از تمامی یا قسمتی از مطالب یا ایده‌های منتشرشده یا منتشرنشدهٔ فرد یا افراد دیگر بدون ذکر منبع به روش مناسب یا بدون کسب اجازه در موارد ضروری. 
۳-۱-۴ انتساب غیرواقعی یا اجارۀ علمی
منظور انتساب غیرواقعی نویسنده/نویسندگان به مؤسسه، مرکز یا گروه آموزشی یا پژوهشی است که نقشی در اصل پژوهش نداشته‌اند. به این معنا که نویسنده/نویسندگان فرد دیگری را برای انجام پژوهش به کار بگیرد و پس از پایان پژوهش، با دخل و تصرف اندکی آن را به نام خود به چاپ رساند و انجام‌دهنده/انجام‌دهندگان پژوهش به‌عنوان نویسنده/نویسندگان معرفی نشود.
 
۳-۲- استفاده از اصل یا ترجمهٔ متن منتشرشدهٔ دیگران در دست‌نوشته باید طبق ضوابط ذیل انجام گیرد:
۳-۲-۱ در صورت استفاده از شکل، جدول، پرسش‌نامه یا بخش قابل‌توجهی از متن مورد نظر یا ترجمهٔ آن، به‌صورت آوردن عین آن متن، باید علاوه بر آوردن متن در داخل گیومه و ذکر منبع، از مالک معنوی متن اولیه اجازهٔ کتبی گرفته شود.
۳-۲-۲ در صورت استفاده از متن مورد نظر یا ترجمۀ آن به‌صورت نقل به مضمون، جمع‌بندی، نتیجه‌گیری یا برداشت ایده، باید منبع آن ذکر شود.
تبصره: مندرجات این ماده در مورد مطالب منتشرشدهٔ قبلی خود نویسنده/نویسندگان دست‌نوشته نیز صادق است.
 
۳-۳- تمام محققان موظف‌اند در صورت اطمینان از وقوع هرگونه فریبکاری، موارد را با رعایت محرمانگی حسب مورد به مؤسسهٔ حامی پژوهش، رئیس یا مسئول محل کار یا تحصیل نویسنده/نویسندگان اطلاع دهند.
 
۳-۴- سردبیر می‌تواند وقوع احتمالی فریبکاری را در دست‌نوشته‌های دریافتی جست‌وجو کند، اما در صورت آگاهی از احتمال وقوع فریبکاری، موظف است با رعایت محرمانگی حسب مورد وقوع فریبکاری را به مؤسسهٔ حامی پژوهش، رئیس یا مسئول محل کار یا تحصیل نویسنده/نویسندگان اطلاع دهد تا با انجام تحقیق و بررسی وقوع آن محرز یا رفع شود. تحقیق و بررسی بر اساس مقررات و دستورالعمل‌های مربوط صورت خواهد گرفت.
تبصره: تا پیش از محرز شدن فریبکاری نباید اشخاص غیرمرتبط از مطرح‌ شدن احتمال آن یا بررسی‌های در حال انجام مطلع شوند.
 
۳-۵- در صورتی ‌که سردبیر وقوع فریبکاری را احراز کند، باید بسته به‌ شدت فریبکاری احرازشده، یک یا چند مورد از اقدامات ذیل را انجام دهد:
۳-۵-۱ خودداری از انتشار دست‌نوشته (در صورتی ‌که هنوز دست‌نوشته منتشر نشده باشد)
۳-۵-۲ استرداد و نشان‌دار کردن مقاله در صورت انتشار و درج اطلاعیه در صفحۀ مقاله
۳-۵-۳ انتشار اصلاحیه یا تکذیبیه در شمارهٔ آتی نشریه (در صورت انتشار)
۳-۵-۴ اجتناب از پذیرش مقالات آتی نویسنده/نویسندگان برای مدتی معین
۳-۵-۵ حذف مقالات قبلی نویسنده/نویسندگان از سایت یا بانک اطلاعاتی نشریه
۳-۵-۶ اطلاع به ناشر مجله در خصوص وقوع فریبکاری
۳-۵-۷ ارسال مدارک به معاونت پژوهش دانشگاه نویسنده/نویسندگان که مرتکب فریبکاری شده‌اند
۳-۵-۸ اطلاع به کمیتۀ اخلاق پژوهش پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری
۳-۵-۹ ارسال مدارک به کمیتۀ اخلاق پژوهش وزارت و پیگیری موضوع از طریق کمیته
۴- فصل چهارم: انتشارات همپوشان
۴-۱- اگر یک نشریهٔ چاپی یا الکترونیک دست‌نوشته‌ای را قبلا منتشر کرده باشد یا در حال بررسی آن برای انتشار باشد، ارسال همان دست‌نوشته به نشریهٔ دیگر یا انتشار مجدد آن نادرست است.
 
تبصره: اگر نویسنده/نویسندگان دست‌نوشته‌ای، که در نشریه‌ای در دست بررسی برای انتشار است، تصمیم بگیرند به هر دلیلی آن دست‌نوشته را برای نشریهٔ دیگری ارسال کنند، باید ابتدا انصراف خود را از انتشار دست‌نوشته به‌صورت کتبی به نشریهٔ اول اعلام کنند و تأیید نشریۀ اول را کسب کنند. این کار حداکثر تا پیش از اعلام پذیرش دست‌نوشته برای انتشار در نشریهٔ اول، و تنها با موافقت نشریۀ اول، امکان‌پذیر است.
 
۴-۲- هنگام ارسال دست‌نوشته‌ای که حاوی حجم قابل‌توجهی از یک مقالهٔ در حال بررسی یا چاپ‌شده است، برای بررسی و انتشار به‌عنوان مقالهٔ علمی ـ پژوهشی، نویسنده/نویسندگان باید این مسئله را طی نامه‌ای به اطلاع سردبیر برساند.
تبصره: تکرار قسمت‌هایی از بخش «مواد و روش‌ها» در مقالات بعدی همان نویسنده/نویسندگان در صورت ضرورت بلامانع است، اما در هر حال ذکر مرجع لازم است.
 
۴-۳- اگر مقاله‌ای پیش ‌از این به‌صورت چاپی یا الکترونیک منتشر شده باشد یا در دست بررسی برای انتشار باشد، ارسال ترجمهٔ همان مقاله به زبانی دیگر برای بررسی و انتشار در مجله‌ای دیگر، در صورت کسب موافقت سردبیران هردو مجله و اطلاع‌رسانی شفاف به خوانندگان بلامانع است.
۵- فصل پنجم: تعارض در منافع
۵-۱- تعارض منافع عبارت است از وجود هرگونه منفعت مالی و غیرمالی که احتمال دارد نویسنده، داور یا سردبیر را در اظهار صادقانهٔ نظر خود تحت تأثیر قرار دهد. وجود تعارض منافع به‌خودی‌خود ایرادی اخلاقی برای دست‌نوشته محسوب نمی‌شود.
 
۵-۲- نویسنده/نویسندگان دست‌نوشته باید هرگونه تعارض منافع خود را که از نگاه مخاطبان پوشیده است، در متن یا ذیل دست‌نوشته به‌طور شفاف اعلام کنند.
تبصره: قرارداد میان پژوهشگران و حامی مالی پژوهش نباید متضمن هر گونه منع اعلام تعارض منافع در دست‌نوشته باشد.
 
۵-۳- نویسنده/نویسندگان باید منابع تأمین هزینه‌های پژوهش و نگارش مقاله را به‌طور شفاف معرفی کنند.
۶- فصل ششم: حریم خصوصی و رازداری
۶-۱- اطلاعات مشخص‌کنندهٔ هویت شخصی آزمودنی‌ها، کارکنان محل انجام پژوهش یا هر فرد دیگری غیر از نویسندگان دست‌نوشته و افرادی که از آن‌ها سپاسگزاری می‌شود، نباید در متن دست‌نوشته، عکس‌ها، شجره‌نامه‌ها یا هر قسمت دیگری آورده شود، مگر اینکه فرد مورد نظر یا نمایندۀ قانونی او برای نشر آن اطلاعات رضایت آگاهانهٔ کتبی داده باشد.
تبصرۀ ۱: در مورد عکس افراد، پوشش باید به‌گونه‌ای باشد که منجر به شناسایی فرد نشود. پوشاندن چشم‌ها به‌تنهایی کفایت نمی‌کند، مگر آنکه رضایت آگاهانهٔ کتبی گرفته شده باشد.
تبصرهٔ ۲: در صورتی که انتشار دست‌نوشته بدون محرمانه ماندن کامل کلیهٔ اطلاعات هویتی یا اطلاعاتی که می‌تواند منجر به کشف هویت افراد مذکور در مادهٔ فوق شود، امکان‌پذیر نباشد و اخذ رضایت آگاهانه نیز مقدور نباشد، رسیدگی به اصل ادعای عدم دسترسی به افراد مذکور و ضرورت انتشار اطلاعات و تصمیم‌گیری در مورد انتشار آن بر عهدهٔ کمیتهٔ اخلاق منطقه‌ای خواهد بود.
تبصرهٔ ۳: انتشار اطلاعاتی که از پیش و به روش صحیح دردسترس عموم قرار گرفته‌اند، نیاز به اخذ رضایت آگاهانه ندارد.
 
۶-۲- سردبیر، هیئت تحریریه و داوران باید تمام جزئیات روند بررسی و داوری مقالهٔ ثبت‌شده در سیستم را محرمانه نگه دارند. جز در مواردی که داوری به شکل باز صورت می‌گیرد، تمام مراحل داوری باید بدون ذکر نام باشد و نام داوران فاش نشود. داوران نیز باید اطلاعات مقالات را محرمانه نگه دارند.

 
۷- فصل هفتم: وظایف سردبیر و هیئت تحریریه
۷-۱- تصمیمات چاپ
سردبیر یک مجلهٔ دارای داوری هم‌طراز مسئول انتخاب مقاله‌هایی است که در هر شمارهٔ مجله به چاپ می‌رسند. سردبیر ممکن است به خواست و راهنمایی هیئت تحریریه یا سازمان حمایت‌کنندهٔ مجله سیاست‌های خاصی را دنبال کند و در خصوص مواردی از قبیل قصور، حق امتیاز و سرقت علمی اقداماتی انجام دهد. در چنین مواردی ممکن است با اعضای هیئت تحریریه یا مأموران سازمان حمایت‌کننده برای اتخاذ تصمیم مشورت کند.
 
۷-۲- داوری هم‌طراز
۷-۲-۱ سردبیر باید به مخاطبان خود اطمینان ببخشد که داوری مجله روندی منصفانه، بی‌طرفانه و به‌هنگام خواهد داشت. مقالات تحقیقاتی باید حداقل به وسیلهٔ دو داور مستقل و خارجی بررسی شوند و در صورت نیاز سردبیر می‌تواند از دیگر متخصصان نظرخواهی کند.
۷-۲-۲ سردبیر یا دبیر علمی باید داوری را انتخاب کند که در زمینهٔ موضوع مقاله تخصص داشته باشد و باید تلاش کند از انتخاب داورهای تقلبی اجتناب کند. سردبیر باید هرگونه تعارض در منافع را بررسی کند و با حساسیت موارد مطرح‌شده از سوی داوران را مطالعه کند و از بی‌طرفی داوری اطمینان حاصل کند.
 
۷-۳- انصاف در کار
سردبیر باید دست‌نوشته‌ها را بدون در نظر گرفتن نژاد، قومیت، جنسیت، باورهای مذهبی، شهروندی یا سیاسی بررسی کند.
 
۷-۴- محرمانگی
سردبیر و دبیران علمی باید هرگونه اطلاع دربارهٔ دست‌نوشته، نویسندهٔ مسئول، داورها و داورهای احتمالی را محرمانه نگه دارند.
 
۷-۵- تعارض در منافع
۷-۵-۱ هرگونه تعارض در منافعِ سردبیر و اعضای هیئت تحریریه باید به اطلاع ناشر برسد. ناشر در صورت لزوم می‌تواند تعارض در منافع را به انتشار برساند.
۷-۵-۲ سردبیر یا عضو هیئت تحریریه نباید با مقاله‌ای که خود، اعضای خانواده یا همکارانش نگاشته‌اند، متفاوت رفتار کند. با چنین مقاله‌ای باید مانند سایر مقالات برخورد شود.
 
۷-۶- بررسی و انجام تحقیقات
سردبیر باید هنگام مطرح شدن شکایت مرتبط با اخلاق در نشر اقدامات منطقی را انجام دهد. این اقدامات عموما شامل تماس با نویسندهٔ مسئول و در صورت نیاز مؤسسات و محققان همکار مقاله است. اگر مراتب اثبات شد، سردبیر باید یکی از این موارد را انجام دهد:
۷-۶-۱- اصلاح
۷-۶-۲- استرداد
۷-۶-۳- ابراز نگرانی یا نگارش هرگونه یادداشت مرتبط دیگر
۷-۶-۴- هرگونه قصور در نشر، ولو مدتی طولانی از آن گذشته باشد، باید بررسی شود.
 
۷-۷- مراقبت از مطالب چاپ‌شده
سردبیر باید از مقالات چاپ‌شده در مجله با داوری و بررسی گزارش‌های بداخلاقی‌های در نشر (در زمینۀ تحقیق، چاپ، داوری و عملکرد هیئت تحریریه) با مشورت ناشر یا سازمان حمایت‌کننده محافظت کند.
۸- فصل هشتم: وظایف داوران
۸-۱- سهیم بودن در تصمیم هیئت تحریریه
داوری هم‌طراز به سردبیر در اتخاذ تصمیمات و به نویسنده در بهبود بخشیدن به مقاله کمک می‌کند. داوری هم‌طراز مؤلفه‌ای اساسی در روابط علمی است و در بطن آن قرار دارد.
 
۸-۲- شایستگی
هر داوری اگر احساس کند برای داوری مقاله‌ای که به او سپرده شده شایستگی ندارد، باید موضوع را به اطلاع سردبیر برساند و انصراف خود را از داوری آن مقاله اعلام کند.
 
۸-۳- محرمانگی
۸-۳-۱ هر دست‌نوشته‌ای که به داوران ارسال می‌شود، باید محرمانه بماند و به شخص دیگری نشان داده نشود، مگر با اجازهٔ سردبیر.
۸-۳-۲ چنانچه تخلف از محرمانگی محرز شود، سردبیر باید به کمیتۀ اخلاق در پژوهش موضوع را اطلاع دهد و یکی یا تمام موارد ذیل را بر اساس تخلف انجام دهد:
۸-۳-۲-۱- خودداری از انتشار دست‌نوشته‌های دیگر داور (در صورتی ‌که هنوز دست‌نوشته منتشرنشده باشد)
۸-۳-۲-۲- نوشتن یادداشت و حذف داور از لیست داوران مجله
۸-۳-۲-۳- انتشار اصلاحیه یا تکذیبیه در شمارهٔ آتی نشریه (در صورت انتشار)
۸-۳-۲-۴- اجتناب از پذیرش مقالات آتی نویسنده/نویسندگان برای مدتی معین
۸-۳-۲-۵- حذف مقالات قبلی نویسنده/نویسندگان از سایت یا بانک اطلاعاتی نشریه
۸-۳-۲-۶- اطلاع به ناشر مجله در خصوص وقوع تخلف
۸-۳-۲-۷- ارسال مدارک به معاونت پژوهش دانشگاه نویسنده/نویسندگان که مرتکب تخلف شده است
۸-۳-۲-۸- اطلاع به کمیتۀ اخلاق پژوهش پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری
۸-۳-۲-۹- ارسال مدارک به کمیتۀ اخلاق پژوهش وزارت و پیگیری موضوع از طریق کمیته
 
۸-۴- استانداردهای بی‌طرفی
داوری‌ها باید بی‌طرفانه انجام شوند. انتقاد از شخص نویسنده پذیرفته نیست. داوران باید نظرات خود را شفاف و با دلیل بیان کنند. هرگونه توهین به نویسنده/نویسندگان تخلف محسوب می‌شود و قابل‌ارجاع به کمیتۀ اخلاق در پژوهش پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری است. همچنین سردبیر می‌تواند هریک از عوامل بند ۵ فصل سوم این راهنما را اجرا کند.
 
۸-۵- شناخت منابع
داوران باید مطالب مرتبطی را که در متن مقاله به آن‌ها اشاره نشده بشناسند؛ همچنین باید هرگونه شباهت و همپوشانی میان دست‌نوشته را با مقالات ازپیش‌چاپ‌شده در نظر بگیرند و در صورت مشاهده به سردبیر گزارش دهند.
 
۸-۶- تعارض در منافع
مطالب چاپ‌نشدهٔ یک دست‌نوشته نباید بدون رضایت نویسنده در مقالهٔ خود داور استفاده شود. اطلاعات و ایده‌های به‌دست‌آمده در حین داوری باید محرمانه بماند و از آن‌ها استفادهٔ شخصی نشود.
۹- فصل نهم: استرداد یا سلب اعتبار
۹-۱- از آنجا که استرداد یک مقاله در پایگاه ثبت میشود، می‌تواند به اعتبار محقق یا مجله در بلندمدت لطمه بزند. به همین سبب، دلایل استرداد باید بسیار شفاف و قابل‌اثبات باشند؛ به‌خصوص باید میان خطای انسانی و تخلف علمی عمدی تمایز قائل شد. مجله تنها بعد از محرز شدن خطا از سمت نویسنده/نویسندگان می‌تواند یک مقاله را مسترد کند.
۹-۱-۱ خطای انسانی: خطا در جمع‌آوری داده یا دسته‌بندی آن‌ها، تحلیل آماری نامطمئن، و اموری از این قبیل که در داوری مورد تردید نبوده، خطای انسانی محسوب می‌شود.
۹-۱-۲ تخلف علمی عمدی: ارسال مقاله هم‌زمان برای چندین مجله، مغایرت در اهداف، داده‌سازی یا دست‌کاری داده‌ها، تطابق نداشتن با قوانین تحقیق و تحریف داده‌ها که شامل دست‌کاری در تصاویر و سرقت علمی می‌شود، از این دست هستند.
تبصره: تا پیش از محرز شدن تخلف، تمام مکاتبات بین مجله و نویسنده/نویسندگان محرمانه تلقی می‌شود.
 
۹-۲- استرداد مقاله با ارائۀ دلایل به نویسنده/نویسندگان انجام می‌شود. چنانچه نویسنده/نویسندگان در زمان مقرر به مجله پاسخ ندهد یا تخلف او محرز شده باشد، مقاله مسترد می‌شود. 
 
۹-۳- در صورت وقوع خطای انسانی، وقتی امکان بازتولید نتایج مقاله وجود داشته باشد، مقاله با انتشار بیانیۀ شفاف تصحیح شده، مشکل برطرف میشود و نیاز به استرداد نیست.
 
۹-۴- در صورت تخلف عمدی، مقاله مسترد می‌شود.
 
۹-۵- چنانچه مقاله به‌صورت الکترونیکی منتشر شده باشد، سردبیر می‌تواند یک یا چند اقدام ذیل را بعد از نوشتن دلیل (دلایل) به‌صورت شفاف در وب‌سایت مجله و در ابتدای مقاله انجام دهد:
 
۹-۵-۱ ذکر عبارت «مستردشده» (Retracted) در ابتدا و انتهای عنوان مقاله و توضیح شفاف دلیل استرداد در قسمت خلاصۀ مقاله و حذف متن کامل مقاله به همراه خلاصۀ مقاله
۹-۵-۲ ذکر عبارت «مستردشده» در ابتدا و انتهای عنوان مقاله و توضیح شفاف دلیل استرداد در قسمت خلاصۀ مقاله و حذف متن کامل مقاله و باقی گذاشتن خلاصۀ مقاله
۹-۵-۳ استفاده از Watermark در متن تمام صفحات مقاله و ذکر «مستردشده» در متن مقاله، در صورتی که اصل مقاله حذف نشود.
۹-۵-۴ اطلاع و ارسال مدارک به کمیتۀ اخلاق در پژوهش دانشگاه
۹-۵-۵ اطلاع و ارسال مدارک به کمیتۀ اخلاق در پژوهش دانشگاه نویسندۀ مسئول 
۹-۵-۶ اطلاع و ارسال مدارک به کمیتۀ اخلاق در پژوهش وزارت
۹-۵-۷ اطلاع و ارسال مدارک به ناشر
۹-۵-۸ اجتناب از پذیرش مقالات آتی نویسنده/نویسندگان برای مدتی معین
  ۱۰- فصل دهم: پس گرفتن مقاله (Article withdrawal)
۱۰-۱- پیش از آنکه مجله دربارۀ مقاله تصمیم نهایی را بگیرد، نویسندۀ مسئول می‌تواند مقاله را پس بگیرد.
۱۰-۲- در این حالت توضیح کتبی و شفاف نویسنده/نویسندگان به مجله الزامی است.
۱۰-۳- سردبیر در عودت دادن مقاله به نویسنده مختار است.
۱۰-۴- چنانچه نویسنده بعد از ارسال مقاله و پیش از اتخاذ تصمیم نهایی، موارد ذیل را به‌صورت شفاف مشخص کند، مقاله با رضایت سردبیر پس داده می‌شود.
۱۰-۴-۱ اعلام نقص در کدهای اخلاق
۱۰-۴-۲ اعلام تناقض در داده‌ها با ذکر دلیل
۱۰-۴-۳ اعلام نقص در روش کار یا نتایج با ذکر دلیل
 
۱۰-۵- سردبیر می‌تواند در موارد زیر مقاله را پیش از انتشار عودت دهد. عودت مقاله بعد از اعلام رسمی پذیرش به دلایل زیر، با تصمیم سردبیر ممکن می‌شود.
۱۰-۵-۱ کشف نقص در داده‌ها یا روش ‌کار
۱۰-۵-۲ کشف فریبکاری بر اساس فصل سوم
۱۰-۵-۳ رعایت نکردن قوانین فصل دوم مربوط به نویسندگی از طرف نویسنده/نویسندگان
۱۰-۵-۴ احراز سرقت ادبی
۱۰-۵-۵ احراز هرگونه قصور در نشر
 
۱۰-۶- چنانچه مقاله در لیست مقالات پذیرفته‌شده قرار گرفته باشد، مجله با ذکر دلیل شفاف، آن را منتشر می‌کند. در این حالت سردبیر می‌تواند بر اساس بند ذیل عمل کند. 
۱۰-۶-۱ PDF و HTML مقاله منتشر نمی‌شود و فقط عنوان و خلاصۀ مقاله با ذکر دلیل درج می‌شود. این مقاله شمارۀ صفحه ندارد و به هیچ شماره‌ای تعلق ندارد و باید در قسمت مقالات آمادۀ انتشار قرار بگیرد. سردبیر به‌سادگی اعلام می‌کند که با توجه به خط‌مشی ناشر یا صاحب‌امتیاز و با ذکر ارجاع به این راهنما، مقاله عودت داده شده است.
 
۱۰-۷- در صورت وجود حکم دادگاه، در شرایط خاص مانند وجود ریسک انتشار، جنون‌آمیز بودن اطلاعات مقاله، خطر انتشار نادرست علم، انتشار اطلاعات محرمانه و مخاطره‌آمیز بودن اطلاعات، مقاله می‌تواند به‌کلی حذف شود. در این مورد، تنها نام مقاله و نام نویسنده/نویسندگان باقی می‌ماند و تمام اطلاعات از پایگاه داده حذف می‌شود. این مورد تنها به دستور سردبیر مجله قابل انجام است.
1. مسیرهای دریافت، داوری و انتشار در  مجلات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری رایگان است.
2. درخواست استرداد و پس گرفتن مقاله، چنانچه در مراحلی صورت گیرد که برای مجله هزینه بر بوده و یا دارای دلیل قابل قبول برای سردبیر نباشد، شامل پرداخت جریمه خواهد شد. میزان جریمه برای هر مجله و هر مرحله متفاوت است. قبول درخواست بازپس گیری مقالات منوط به پرداخت چریمه به موسسه و محرومیت از انتشار تا حداقل یک سال است. مبلغ جریمه توسط مجله به نویسنده مسئول ابلاغ خواهد شد. 
3. بعد از پذیرش علمی مقاله توسط هیئت تحریریه، مقاله وارد مرحله ویرایش و صفحه آرایی خواهد شد. بدیهی ست که انتشار نهایی، ممکن است بر اساس زمان انتشار مجله (فصلنامه، دو فصلنامه، سالنامه) زمانبر باشد. لیکن نویسنده مسئول به نمایندگی از تمام نویسندگان می‌تواند به اختیار، درخواست تسریع روند ویرایش و صفحه ارایی را نماید. این درخواست باید به اطلاع تیم فنی مجله رسیده و در صورت پذیرش، مبلغ آن اعلام خواهد شد. 
اختيار آزاد
Attribution 4.0 International
CC BY
این نشریه دارای دسترسی باز، تحت قوانین گواهینامه بین‌المللی Creative Commons Attribution 4.0 International License منتشر می‌شود که اجازه اشتراک (تکثیر و بازآرایی محتوا به هر شکل) و انطباق (بازترکیب، تغییر شکل و بازسازی بر اساس محتوا) را می‌دهد. 
تخصیص 2.0 عمومی (CC BY 2.0) |  و View Legal Code
مدیر مسئول
مجتبی انصاری​؛
دانشیار معماری منظر
وابستگی سازمانی: Eureka American، تهران، ایران
ایمیل: ansari_m@ea-press.com​
تلفن: 02188008090​

سردبیر
محمدرضا پورجعفر؛
استاد طراحی شهری

وابستگی سازمانی: Eureka American، تهران، ایران
ایمیل: pourja_m@ea-press.com​
تلفن: 02182883731​
اعضای هیئت تحریریه

سیمون آیوازیان؛ استاد معماری
وابستگی سازمانی: دانشگاه تهران، تهران، ایران
ایمیل: ayvazsim@ut.ac.ir
تلفن: -
 
محمدرضا بمانیان؛ استاد معماری
وابستگی سازمانی: Eureka American، تهران، ایران
ایمیل:  bemanian@ea-press.com
تلفن: -
 
علی‌اکبر تقوایی؛ دانشیار برنامه ریزی شهری و روستایی
وابستگی سازمانی: Eureka American، تهران، ایران
ایمیل: taghvaea@ea-press.com
تلفن: ۸۲۸۸۳۷۲۱ (۲۱) ۹۸+
 
فرهاد تهرانی؛ دانشیار -
وابستگی سازمانی: دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران
ایمیل: f-fakhari@cc.sbu.ac.ir
تلفن: -
 
فرح حبیب؛ دانشیار -
وابستگی سازمانی: دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
ایمیل: f.habib@srbiau.ac.ir
تلفن: -
 
داراب دیبا؛ استاد -
وابستگی سازمانی: دانشگاه تهران، تهران، ایران
ایمیل: -
تلفن: -
 
محمدجواد مهدوی‌نژاد؛ دانشیار معماری
وابستگی سازمانی: Eureka American، تهران، ایران
ایمیل: mahdavinejad@ea-press.com
تلفن: ۸۲۸۸۳۷۳۹ (۲۱) ۹۸+
 
حسین کلانتری خلیل‌آباد؛ دانشیار شهرسازی
وابستگی سازمانی: جهاد دانشگاهی، - ، -
ایمیل: h_kalantari۲۰۰۵@yahoo.com
تلفن: -
 
سید یعقوب موسوی؛ دانشیار علوم اجتماعی
وابستگی سازمانی: دانشگاه الزهرا، تهران، ایران
ایمیل: ymousavi۹۰@yahoo.com
تلفن:


بخش دانلود فایل‌ها
بخش راهنمای نگارش مقالات

۱- نکات عمومی

۱. مقاله‌های ارسالی نباید قبلاً در نشریۀ دیگر یا مجموعه مقالات همایش‌ها چاپ شده یا هم‌زمان برای مجلۀ دیگری ارسال شده باشند.
۲. مقاله‌ها باید به زبان فارسی و با رعایت اصول و آیین نگارش این زبان باشند.
۳. تایید نهایی مقالات برای چاپ در نشریه، پس از نظر داوران، با هیئت تحریریه نشریه است.
۴. مسئولیت مطالب مطرح شده در مقاله به عهدۀ نویسنده یا نویسندگان است.
۵. مجله در قبول، رد یا ویرایش محتوای مقاله‌ها آزاد است. مقاله‌های دریافتی تا تعیین تکلیف نهایی بازگردانده نخواهد شد. چنانچه درخواستی برای عودت مقاله وجود داشته باشد، نویسنده بر اساس قوانین باید جریمه مشخص از سمت ناشر را بپردازد. 
۶. استفاده از مقاله‌های چاپ شده در این مجله، در سایر مجله‌ها و کتاب‌ها با ذکر منبع بلامانع می‌باشد.
۷. مقاله‌ها باید حاصل کار پژوهشی نویسنده یا نویسندگان باشند.
۸. این موسسه از پذیرش ترجمه، گزارش خبری، یادداشت علمی که نامه‌ به سردبیر نباشد و مانند این موارد، معذور است.
۹. چنانچه مقاله مستخرج از طرح پژوهشی یا رساله باشد، عنوان طرح پژوهشی یا رساله نیز در صفحۀ اول درج شود. درصورتی‌که مقاله از پایان‌نامه استخراج شده است، درج نام استاد راهنما در آن ضروری است.
۱۰. فرم مالکیت معنوی باید توسط نویسندۀ مسئول تکمیل و به‌وسیلۀ تمامی نویسندگان امضا شود. توجه داشته باشید که ترتیب اسامی در فایل منتشره از سوی مجله همان ترتیب اسامی آمده در فرم مالکیت معنوی است. مسئولیت صحت امضا بر عهده ارسال کننده مقاله است و بدیهی است که عدم اطلاع دیگر نویسندگان و اطلاع ایشان به مجله، موجب استرداد مقاله و ارجاع به مراجع ذی‌صلاح برای رسیدگی خواهد شد. پرداخت خسارات ناشی از جعل امضا ویا آپلود فایل‌های مخدوش بر عهده نویسنده ارسال کننده مقاله است. 
۱۱. ترکیب صفحه‌آرایی مقالات باید به شکل زیر باشد. برای ارسال مقاله به مجلات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری باید سه فایل آپلود کنید. 
الف) فایل اصلی مقاله به همراه صفحه عنوان 
ب)   فایل اصلی مقاله بدون صفحه عنوان 
ج)    فرم مالکیت معنوی مقاله
 ۱۲. مطابق دستور العمل هیئت تحریریه مجله اثر، حداکثر تعداد نویسندگان مقاله چهار (
۴) نفر می باشد و در صورت عدم رعایت و ارسال مقاله، عواقب ناشی از آن بر عهده نویسنده مسئول می باشد.
 ۱۳. مجله در پذیرش، درخواست اصلاح و رد مقالات در تمام شرایط و مراحل آزاد است و نویسنده تابع قوانین مجله است.


....................................................................................................................................................................................................
۲- نکات مقاله :

۱.  اسامی و مشخصات نویسندگان بایستی به ترتیب شماره‌گذاری شده باشند و نویسنده مسئول با علامت استار(*) مشخص شود.
۲. رسم‌الخط مقاله بر‌اساس دستور خط فرهنگستان زبان و ادب فارسی تنظیم شده باشد و رعایت نیم‌فاصله در تایپ الزامی است (توجه: برای درج نیم فاصله تنها از ترکیب این دکمه‌ها استفاده کنید: Control+Shift+).

۳. متن مقاله باید در فرمت Word و با فونت مناسب ارسال شود (فارسی B-Nazanin سایز ۱۲ و انگلیسی Times New Roman سایز ۱۰).
 توجه داشته باشید در جداول، توضیحات اشکال از همین دو فونت و سایز ۱۰ برای فارسی و ۸ برای انگلیسی استفاده کنید.
۴. لطفا در نگارش مقاله از حداقل تعداد تصاویر استفاده کنید. تصاویر با کیفیت (تصاویر با دقت ۳۰۰ dpi و با فرمت jpg) را به‌صورت جداگانه در یک فایل zip در بخش پیوست سایت نشریه بارگذاری کنید. مجموع تصاویر و جداول مقاله از ۱۵ عدد بیشتر نباشد. 
۵. توضیحات تصاویر را در متن ارسالی مقاله درج کنید. توجه داشته باشید که تمامی تصاویر باید شماره و توضیح داشته باشند و به تمامی آنها در متن مقاله اشاره شود. ذکر منبع تصویر الزامی است.
۶. نمودارها، تصویر محسوب می‌شوند و باید به زبان فارسی باشند. نمودار باید سیاه و سفید و دو بعدی باشد.
۷. شماره، عنوان و توضیح جدول باید در بالای آن قرار داده شود و در متن مقاله به آن ارجاع وجود داشته باشد.
۸. به هر جدول باید در متن مقاله اشاره شود. تمامی اعداد باید به زبان مرجع مقاله نوشته شود (توضیحات فارسی به همراه اعداد انگلیسی پذیرفته شده نیست).
ذکر منبع جدول الزامی است.


....................................................................................................................................................................................................
۳- هزینه ها :

۱. مسیرهای دریافت، داوری در مجلات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری رایگان است اما مطابق مصوبه هیئت تحریریه مجله علمی اثر تمامی مقالاتی که از تاریخ ۱ مرداد ماه ۱۴۰۱ در مجله علمی اثر سابمیت نمایند، در صورت پذیرش، شامل دریافت هزینه انتشار می شوند، مبلغ هزینه انتشار  ۶۰۰ هزار تومان می باشد.
۲. لطفا بعد از پذیرش مقاله، هزینه انتشار را به شماره حساب ۴۰۰۱۰۰۸۰۰۳۰۱۴۶۶۳، شماره شبای ۴۴۰۱۰۰۰۰۴۰۰۱۰۰۸۰۰۳۰۱۴۶۶۳ بنام حساب متمرکز وجوه درآمد اختصاصی پژوهشگاه میراث فرهنگی نزد بانک مرکزی  واریز نمایید. سپس تصویر پرداخت را برای ایمیل مجله به پست الکترونیک atharmiras@gmail.com ارسال بفرمایید.
۳. درخواست استرداد و پس گرفتن مقاله، چنانچه در مراحلی صورت گیرد که برای مجله هزینه بر بوده و یا دارای دلیل قابل قبول برای سردبیر نباشد، شامل پرداخت جریمه خواهد شد. میزان جریمه برای هر مجله و هر مرحله متفاوت است. قبول درخواست باز پس گیری مقالات منوط به پرداخت جریمه به موسسه و محرومیت از انتشار تا حداقل یک سال است. مبلغ جریمه توسط مجله به نویسنده مسئول ابلاغ خواهد شد. 
۴. بعد از پذیرش علمی مقاله توسط هیئت تحریریه، مقاله وارد مرحله ویرایش و صفحه آرایی خواهد شد. بدیهی ست که انتشار نهایی، ممکن است بر اساس زمان انتشار مجله (فصلنامه، دو فصلنامه، سالنامه) زمانبر باشد. لیکن نویسنده مسئول به نمایندگی از تمام نویسندگان می‌تواند به اختیار، درخواست تسریع روند ویرایش و صفحه ارایی را نماید. این درخواست باید به اطلاع تیم فنی مجله رسیده و در صورت پذیرش، مبلغ آن اعلام خواهد شد.
عنوان
۱. عنوان مقاله نباید تکراری باشد و توسط نویسندۀ دیگری در مقاله دیگری به زبان مجله یا هر زبان دیگری به چاپ رسیده باشد. این مسئله دربارۀ متن مقاله نیز، جاری است.
۲. عنوان مقاله باید گویای مطالعه باشد و در طرح آن از ذکر فرمول و علائم اختصاری خودداری شود.
۳. عنوان باید حاوی متغیرهای اصلی پژوهش باشد و کلمات اضافی نداشته باشد.
۴. عنوان باید به یک مسئله علمی بپردازد.
۵. ازیکارگیری واژه های «بررسی» در ابتدای عنوان و با «با استفاده از الگو، مدل و تکنیک ....» پس از مسئله اصلی خودداری شود.
۶. اگر مقاله ارسالی به مجله از نوع توصیفی است زمان و مکان مطالعه آورده شود ولی برای سایر انواع پژوهش این کار ضرورت ندارد.
۷. هر مقاله نیازمند یک عنوان کوتاه (حداکثر ۵ کلمه) است که در زیر عنوان اصلی نوشته شود.


نام نویسندگان (حداکثر چهار (۴) نویسنده)
در زیر عنوان بایستی نام کامل مؤلفین به همراه درجه علمی آنها، بخش، گروه، دانشکده، دانشگاه و شهر محل اشتغال مؤلفین ذکر شود. نویسنده مسئول ( پاسخگو) با علامت ستاره مشخص شده و مشخصات کامل ایشان به همراه پست الکترونیک ، تلفن محل کار، نمابر و تلفن همراه ذکر شود.
افیلیشن یا آدرس آکادمیک (دانشگاهی) حاوی آیتم‌های زیر است:
درجۀ عملی/شغلی، گروه علمی، دانشکده/پژوهشکده، دانشگاه/پژوهشگاه/موسسۀ تحقیقاتی، شهر، کشور
استفاده از کد ORCID اختیاری است. 
مجله اثر، مقالات دارای حداکثر سه نویسنده را داوری می نماید. 
 
صفحه عنوان
باتوجه به نوع مطالعه مقاله، هر مقاله بخش‌های متفاوتی دارد: 

۱) مقالۀ پژوهشی (Original Research Article) 
۲) مقالۀ مروری (Review Article) 

۳) مقالۀ مرور کتاب (Book Review Article)
توضیحات تکمیلی (بخش بندی مقاله)
....................................................................................................................................................................................................................................................................................

۱) مقالۀ پژوهشی (Original Research Article) 

ترتیب و بخش بندی مقاله بایستی به صورت زیر باشد، لطفا بر اساس آن اقدام نمایید:
۱) عنوان مقاله (Title) به انگلیسی
۲) عنوان کوتاه (Running Title) به انگلیسی:
حداکثر ۵ کلمه
۳) ترتیب اسامی به انگلیسی به همراه شماره اندیس و مشخص شدن نویسنده مسئول با علامت استار(*)
۴) وابستگی سازمانی به انگلیسی (افیلیشن)
۵) متن چکیده انگلیسی در یک پاراگراف (متن یکپارچه - ساختار نیافته): حداقل ۲۰۰ و حداکثر ۲۵۰ کلمه
۶) کلمات کلیدی به انگلیسی: فقط ۵ کلمۀ کلیدی
۷) عنوان مقاله به فارسی (مطابق عنوان انگلیسی)
۸) عنوان کوتاه به فارسی (مطابق انگلیسی) 
۹) ترتیب اسامی به فارسی به همراه شماره اندیس و مشخص شدن نویسنده مسئول با علامت استار(*)
۱۰) وابستگی سازمانی به فارسی (افیلیشن)
۱۱) متن چکیده فارسی (مطابق چکیده انگلیسی)
۱۲) کلمات کلیدی به فارسی (مطابق کلمات کلیدی انگلیسی)

........................................................................................
۱۳) مقدمه
۱۴) پیشینه پژوهش
۱۵) توصیف و بررسی
۱۶) نتیجه گیری (
حداکثر ۵۰۰ کلمه)

۱۷) تقدیر و تشکر
از نظر قوانین نشر اخلاق(COPE)، لطفا حمایت کننده مالی و معنوی را معرفی نمایید.
۱۸) تعارض منافع و سهم نویسندگان
۱۹) منابع مالی
۲۰) منابع 
لطفا عناوین، ترتیب و بخش بندی مقاله فقط بر اساس موارد ذکر شده باشد.
در صورتی که "تقدیر و تشکر"، "منابع مالی" وجود ندارد. در زیر این عناوین نوشته شود "وجود ندارد". برای "تعارض منافع" نیز می توانید بنویسید "بین نویسندگان تعارضی در منافع وجود ندارد". در صورتی یک نویسنده می باشید برای "تعارض منافع" نیز می توانید بنویسید "وجود ندارد".

همچنین در فایل با نام نویسندگان:
به قسمت آخر مقاله قبل از منابع (References) این موارد را اضافه کنید:
تقدیر و تشکر، تعارض منافع، منابع مالی.
در فایل بدون نام نویسندگان:
تقدیر و تشکر، تعارض منافع، منابع مالی را حذف بفرمایید.


 تذکر۱ : حداقل تعداد کلمات کل مقاله به همراه منابع ۵۰۰۰ کلمه و حداکثر تعداد کلمات کل مقاله به همراه منابع ۸۰۰۰ کلمه می باشد.
 تذکر۲ : مجموع تصاویر، جداول و نمودارها، حداکثر   ۱۵ عدد (ذکر منبع تصاویر و کسب اجازه کتبی از صاحب اثر، الزامیست)
 تذکر۳ : ارائۀ توضیحات اضافی دربارۀ واژگان و اصطلاحات و موارد مهم، باید به شکل یادداشت انتهای متن (Endnote) صورت پذیرد و پانویس نشود. منظور از EndNote کردن این توضیحات، اضافه کردن آنها بعد از منابع (References) است. 

....................................................................................................................................................................................................................................................................................

۲) مقالۀ مروری (Review Article) 

ترتیب و بخش بندی مقاله بایستی به صورت زیر باشد، لطفا بر اساس آن اقدام نمایید:
۱) عنوان مقاله (Title) به انگلیسی
۲) عنوان کوتاه (Running Title) به انگلیسی:
حداکثر ۵ کلمه
۳) ترتیب اسامی به انگلیسی به همراه شماره اندیس و مشخص شدن نویسنده مسئول با علامت استار(*)
۴) وابستگی سازمانی به انگلیسی (افیلیشن)
۵) متن چکیده انگلیسی در یک پاراگراف (متن یکپارچه - ساختار نیافته): حداقل ۲۰۰ و حداکثر ۲۵۰ کلمه
۶) کلمات کلیدی به انگلیسی: فقط ۵ کلمۀ کلیدی
۷) عنوان مقاله به فارسی (مطابق عنوان انگلیسی)
۸) عنوان کوتاه به فارسی (مطابق انگلیسی) 
۹) ترتیب اسامی به فارسی به همراه شماره اندیس و مشخص شدن نویسنده مسئول با علامت استار(*)
۱۰) وابستگی سازمانی به فارسی (افیلیشن)
۱۱) متن چکیده فارسی (مطابق چکیده انگلیسی)
۱۲) کلمات کلیدی به فارسی (مطابق کلمات کلیدی انگلیسی)

........................................................................................
۱۳) مقدمه
۱۴) پیشینه پژوهش
۱۵) توصیف و بررسی
۱۶) نتیجه گیری (
حداکثر ۵۰۰ کلمه)
۱۷) تقدیر و تشکر
از نظر قوانین نشر اخلاق(COPE)، لطفا حمایت کننده مالی و معنوی را معرفی نمایید.
۱۸) تعارض منافع و سهم نویسندگان
۱۹) منابع مالی
۲۰) منابع 
لطفا عناوین، ترتیب و بخش بندی مقاله فقط بر اساس موارد ذکر شده باشد.
در صورتی که "تقدیر و تشکر"، "منابع مالی" وجود ندارد. در زیر این عناوین نوشته شود "وجود ندارد". برای "تعارض منافع" نیز می توانید بنویسید "بین نویسندگان تعارضی در منافع وجود ندارد". در صورتی یک نویسنده می باشید برای "تعارض منافع" نیز می توانید بنویسید "وجود ندارد".

همچنین در فایل با نام نویسندگان:
به قسمت آخر مقاله قبل از منابع (References) این موارد را اضافه کنید:
تقدیر و تشکر، تعارض منافع، منابع مالی.
در فایل بدون نام نویسندگان:
تقدیر و تشکر، تعارض منافع، منابع مالی را حذف بفرمایید.


 تذکر۱ : حداکثر تعداد کلمات کل مقاله به همراه منابع ۸۰۰۰ کلمه می باشد.
 تذکر۲ : مجموع تصاویر، جداول و نمودارها، حداکثر   ۱۵ عدد (ذکر منبع تصاویر و کسب اجازه کتبی از صاحب اثر، الزامیست)
 تذکر۳ : ارائۀ توضیحات اضافی دربارۀ واژگان و اصطلاحات و موارد مهم، باید به شکل یادداشت انتهای متن (Endnote) صورت پذیرد و پانویس نشود. منظور از EndNote کردن این توضیحات، اضافه کردن آنها بعد از منابع (References) است. 

....................................................................................................................................................................................................................................................................................

۳) مقالۀ مرور کتاب (Book Review Article)

ترتیب و بخش بندی مقاله بایستی به صورت زیر باشد، لطفا بر اساس آن اقدام نمایید:
۱) عنوان مقاله (Title) به انگلیسی
۲) عنوان کوتاه (Running Title) به انگلیسی:
حداکثر ۵ کلمه
۳) ترتیب اسامی به انگلیسی به همراه شماره اندیس و مشخص شدن نویسنده مسئول با علامت استار(*)
۴) وابستگی سازمانی به انگلیسی (افیلیشن)
۵) متن چکیده انگلیسی در یک پاراگراف (متن یکپارچه - ساختار نیافته برای درج در وب سایت): حداقل ۲۰۰ و حداکثر ۲۵۰ کلمه
۶) کلمات کلیدی به انگلیسی: فقط ۵ کلمۀ کلیدی
۷) عنوان مقاله به فارسی (مطابق عنوان انگلیسی)
۸) عنوان کوتاه به فارسی (مطابق انگلیسی) 
۹) ترتیب اسامی به فارسی به همراه شماره اندیس و مشخص شدن نویسنده مسئول با علامت استار(*)
۱۰) وابستگی سازمانی به فارسی (افیلیشن)
۱۱) متن چکیده فارسی (مطابق چکیده انگلیسی)
۱۲) کلمات کلیدی به فارسی (مطابق کلمات کلیدی انگلیسی)

........................................................................................
۱۳) معرفی کتاب (به شکل خلاصه)
۱۴) تحلیل و بررسی کتاب (همراه با نقل قول هایی از کتاب و مثال های مشخص)
۱۵) نتیجه گیری (
حداکثر ۵۰۰ کلمه)
۱۶) تقدیر و تشکر
از نظر قوانین نشر اخلاق(COPE)، لطفا حمایت کننده مالی و معنوی را معرفی نمایید.
۱۷) تعارض منافع و سهم نویسندگان
۱۸) منابع مالی
۱۹) منابع 
لطفا عناوین، ترتیب و بخش بندی مقاله فقط بر اساس موارد ذکر شده باشد.
در صورتی که "تقدیر و تشکر"، "منابع مالی" وجود ندارد. در زیر این عناوین نوشته شود "وجود ندارد". برای "تعارض منافع" نیز می توانید بنویسید "بین نویسندگان تعارضی در منافع وجود ندارد". در صورتی یک نویسنده می باشید برای "تعارض منافع" نیز می توانید بنویسید "وجود ندارد".

همچنین در فایل با نام نویسندگان:
به قسمت آخر مقاله قبل از منابع (References) این موارد را اضافه کنید:
تقدیر و تشکر، تعارض منافع، منابع مالی.
در فایل بدون نام نویسندگان:
تقدیر و تشکر، تعارض منافع، منابع مالی را حذف بفرمایید.


 تذکر۱ : حداکثر تعداد کلمات کل مقاله به همراه منابع ۳۰۰۰ کلمه می باشد.
 تذکر۲ : مجموع تصاویر، جداول و نمودارها، حداکثر   ۷ عدد (ذکر منبع تصاویر و کسب اجازه کتبی از صاحب اثر، الزامیست)
 تذکر۳ : ارائۀ توضیحات اضافی دربارۀ واژگان و اصطلاحات و موارد مهم، باید به شکل یادداشت انتهای متن (Endnote) صورت پذیرد و پانویس نشود. منظور از EndNote کردن این توضیحات، اضافه کردن آنها بعد از منابع (References) است. 

....................................................................................................................................................................................................................................................................................

توضیحات تکمیلی (بخش بندی مقاله) 


هر بخش از مقاله حاوی قسمت‌های مشخصی است:
۱- مقدمه
در این قسمت هدف مقاله بیان شده و اهمیت و ضرورت بررسی می گردد. مقدمه حداکثر ۷۰۰ کلمه است.
مقدمه شامل موارد زیر است:
۱- ۱- ضرورت انجام تحقیق.
۱- ۲- سؤالات بدون پاسخی که این تحقیق به آن‌ها پاسخ می‌گوید و بیان این موضوع که چگونه نتایج این تحقیق می‌تواند به رفع ابهامات کمک کند.
۱- ۳- تعریف اصطلاحات تخصصی یا اختصارات علمی.
۱- ۴- هدف تحقیق به نحو روشن می باشد.

۲- پیشینه پژوهش 
در این قسمت  پیشینه، معرفی کار دیگران و توضیح موضوع با ذکر منابع بیان و بررسی می گردد.

۳- توصیف و بررسی
به‌نحوی باید نوشته شود که هر خواننده‌ای بتواند با آن، تجربۀ نویسندۀ مقاله را تکرار کند، در این بخش نمونه های مورد مطالعه و خصوصیات دموگرافیک آنها، چگونگی انتخاب نمونه ها، نحوه جمع آوری اطلاعات (مثلا پرسشنامه)، روش های آزمایشگاهی و تجهیزات مورد استفاده (اعم از روش مصرف، کارخانه سازنده و ...) و نیز روش های آماری مطالعه، معیارهای ورود و خروج و ... به طور کامل شرح داده شوند.

بصورت اختصار روش بررسی شامل موارد :
۳- ۱- ۱- جزییات روش مطالعه و علت انتخاب آن - مدت زمان اجرای طرح و پی‌گیری، طراحی تحقیق
۳- ۱- ۲- زمان و مکان اجرای پژوهش.
۳- ۱- ۳- سوژه‌ها و نمونه‌های مورد آزمون و ملاک انتخاب، روش نمونه‌گیری و منطق تعداد نمونه (این قسمت بسیار مهم است).
۳- ۱- ۴- نحوۀ جمع‌آوری اطلاعات.
۳- ۱- ۵- ابزارهای اندازه‌گیری.
۳- ۱- ۶- آزمون‌های آماری.

متن این قسمت بایستی مختصر و گویا باشد. به طوری که تمام متغیرها را بررسی کرده و چکیده ای از جداول و نمودارها را بیان نماید. در صورتی که داده های یک جدول به طور کامل در متن مقاله بیان شده از آوردن جدول خودداری شود. با توجه به محدودیت صفحات مجله، بدیهی است از تکرار ارایه مطالبی که در متن آورده شده‌اند، در جداول و بالعکس باید اجتناب نمود. همچنین عکس‌ها، نمودارها و جداول مربوط به مقاله به‌همراه توضیحات آن‌ها بایستی در متن مقاله و با شماره گذاری فارسی مشخص شوند.
۳- ۲- ۱- رعایت اصول علمی (گزارش اعداد باید با ذکر درصد- گزارش میانگین با حدود اطمینان- میانه همراه باشد).
۳- ۲۲- پرهیز از نشان‌دادن همۀ یافته‌های به‌دست آمده به‌جز یافته‌های مهم و تعیین‌کننده.
۳- ۲- ۳- استفادۀ مناسب از جدول و نمودار با حداقل تعداد ممکن و پرهیز از نوشتن مطالبی که در جدول یا نمودار وجود دارد.

در این قسمت به جنبه های مهم مطالعه تاکید شده و ضمن مرور سایر مقالات در این زمینه به مقایسه این مطالعه با سایر مطالعات پرداخته، نتایج حاصله با اهداف اولیه مطالعه مقایسه و تعبیر و تفسیر خواهد شد. جمع بندی و پیشنهادات لازم ارائه گردد و نقاط قوت و ضعف مطالعه بیان شود.
۳- ۳- ۱- آثار و اهمیت یافته‌های به‌دست آمده و محدودیت آن‌ها و تحلیل یافته‌های مطالعه.
۳- ۳- ۱- ذکر نتایج تحقیق مشابه دیگران و ذکر مغایرات و موارد نقض‌کننده با ذکر منبع.
۳- ۳- ۱- توضیح علت تفاوت بین نتایج این تحقیق با مقالات قبلی.
۳- ۳- ۱- توضیح موارد کاربرد عملی و قابلیت تعمیم‌پذیری نتایج.
۳- ۳- ۱- راهنمایی برای ادامۀ تحقیق خود یا دیگران، در مجموع ارایه آن‌چه که از این تحقیق به علم اضافه شده است. 

۴- نتیجه گیری

در پایان حداکثر ۵۰۰ کلمه نتیجه گیری نهایی و در مجموع آنچه که از این تحقیق به علم اضافه شده آورده می شود.

۵- تقدیر و تشکر
در یک بخش ﻣﺠﺰا ﺗﺸﮑﺮ و ﺳﭙﺎﺳﮕﺰاری از اﻓﺮاد و ﻣﻮﺳﺴﺎت را مطرح کنید.‬ چنانچه مقاله شما کد اخلاق یا اجازه‌نامه یا مجوز انجام دارد، در این بخش کد مربوط را ذکر کنید.


۶- تعارض منافع و سهم نویسندگان
رواﺑﻂ ﺑﯿﻦ ﻣﻮﻟﻔﯿﻦ و ﺷﺮﮐت‌ها و ﻣﻮﺳﺴﺎت نیز ذﮐﺮ ﺷﻮد، زیرا ﻣﻤﮑﻦ اﺳﺖ ﺑﺎﻋﺚ ایجاد ﺗﻌﺎرض ﻣﻨﺎﻓﻊ ﺷﻮد.‬ 
اعلام تعارض در منافع ضروری است. 
اگر تعارض منافعی وجود ندارد بنویسید: "تعارضی در منافع انتشار این مقاله بین نویسندگان وجود ندارد."
سپس سهم هر نویسنده را از مقاله شرح دهید. 


۷- منابع مالی
در این بخش منابع مالی مقاله به‌صورت کاملا شفاف توضیح داده شود. اگر منابع مالی مقاله، نویسندگان هستند. لطفا بنویسید: 
"منابع مالی این مقاله توسط نویسندگان تامین شده است."


۸- منابع 
 فرمت منابع مجله APA ویرایش هفتم و به زبان انگلیسی است. لطفا توجه بفرمایید که با توجه به قوانین بین المللی درج منابع، تاریخ شمسی تمامی منابع فارسی نیز بایستی به میلادی (چه در متن و در انتهای مقاله) و ارجاع دهی (چه در متن و در انتهای مقاله) به انگلیسی نوشته شود.
توضیحات این بخش به طور کامل در سر بخش "منبع نویسی" آورده شده است، لطفا مطالعه نمایید.

مراحل گردش کار مقالات

۱. تکمیل و امضای فرم تعهدنامه نویسندگان توسط همه نویسندگان الزامی است و مقالاتی فاقد این فرم  بررسی نمی‌شوند (فرم را از اینجا دریافت کنید).

۲. کلیه مراحل ارسال، داوری و ویرایش مقالات رایگان است.

۳. مقالات رسیده برای صحت انطباق موضوعی با نشریه و برخورداری از حداقل کیفی و همچنین رعایت ساختار نگارشی مورد نظر نشریه بررسی می‌شوند (حداکثر طی ۴ روزکاری). مقالاتی که از نظر موضوعی یا حداقل کیفیت مورد پذیرش نشریه نباشند، در همین مرحله رد می‌شوند ولی مقالاتی که از نظر ساختاری با فرمت نشریه منطبق نباشند تا حداکثر ۳ بار فرصت دارند که توسط نویسندگان مقاله اصلاح شوند. مقالاتی که پس از ۳ بار اصلاح ساختاری همچنان با فرمت مورد نظر نشریه مغایر باشند، رد خواهند شد و در صورتی که نویسندگان بخواهند دوباره آنها را در دستور کار نشریه قرار دهند باید آن را به عنوان مقاله جدید در سیستم ثبت نمایند.

۴. پس از تایید در این مرحله، مقاله برای انتخاب داوران تخصصی برای سردبیر ارسال می‌شوند. زمان معیار دریافت مقاله در نشریه، تاریخ ارسال آن برای تعیین داور است و اگر نویسندگان موارد ساختاری مورد نظر نشریه را رعایت نکنند و مقاله برای مدت زمانی در مرحله ابتدایی تا قبل از ارسال برای تعیین داوران باقی بماند، حقی برای نویسندگان در جهت پذیرش مقاله ایجاد نمی‌شود.

۵. پس از تعیین داوران توسط سردبیر، با اخذ حداقل ۳ جواب داوری که باید حتماً یک جواب مربوط به داور روش‌شناسی و آماری باشد، مقاله برای جمع‌بندی داوری به سردبیر ارسال می‌شود. اگر پاسخ نشریه در مرحله داوری (از تاریخ ارسال مقاله برای تعیین داوران تا اعلام جمع‌بندی نظر داوران به نویسندگان) از ۱۲ ماه تجاوز کند، نویسندگان می‌توانند مقاله خود را برای نشریه دیگری ارسال کند. شایان ذکر است که سردبیر در هر مرحله از بررسی می‌تواند مقاله را پذیرفته یا رد نماید و تعداد دفعات داوری یا اصلاح حقی برای نویسندگان مبنی بر اعتراض به تصمیم سردبیر ایجاد نمی‌نماید.

۶. در صورتی که پاسخ نشریه در هر مرحله قطعی نباشد (پذیرش یا رد قطعی مقاله)، نویسندگان حداکثر ۱۴ روز فرصت دارند که مقاله را براساس نظر داوران اصلاح کرده و ارسال نمایند.

۷. پس از دریافت اصلاحات از نویسندگان، سردبیر یا فردی که از طرف سردبیر تعیین می‌شود وظیفه تشخیص کفایت اصلاحات را به عهده خواهد داشت. روند اصلاحات توسط نویسندگان و بررسی کفایت اصلاحات تا زمان اتخاذ تصمیم قطعی برای پذیرش یا رد مقاله ادامه می‌یابد، با این تفاوت که حداکثر زمان نویسندگان برای انجام اصلاحات مجدد ۷ روز است.

۸. در صورت رد قطعی مقاله در هر مرحله، نویسندگان حقی برای اعتراض ندارند و زمان بررسی حقی برای نویسندگان مبنی بر پذیرش مقاله ایشان ایجاد نمی‌نماید.

۹. پس از اعلام پذیرش توسط سردبیر، مقاله به بخش ویراستاری نشریه منتقل شده و تمام ویرایش‌های لازم توسط ویراستاران نشریه در مورد آن انجام می‌شود. نشریه در مورد اعمال ویرایش اختیار تام دارد و طی انجام این مرحله نویسنده مسئول و نویسندگان موظف به همکاری با ویراستاران برای رفع ایرادات احتمالی هستند. عدم پذیرش نظرات ویراستاران توسط نویسنده یا نویسندگان به معنی انصراف از انتشار مقاله است و پرونده مقاله مختومه شده یا به همان شکل منتشر و برچسب استرداد یا ریترکت بر روی آن درج می‌شود. مسئولیت استرداد مقاله و عدم پاسخگویی به نظرات ویراستاران، بر عهده  نویسنده مسئول است. 

۱۰. ذکر این نکته ضروری است که نظر ویراستاران، برخلاف نظر داوران که جنبه مشورتی دارد، قطعی و لازم‌الاجراست. پس از تکمیل ویرایش و قبل از صفحه‌بندی، نسخه نهایی به تایید نویسنده رابط می‌رسد. عدم پذیرش نسخه نهایی توسط نویسنده یا نویسندگان به معنی انصراف از انتشار مقاله است و پرونده مقاله مختومه شده یا به همان شکل منتشر و برچسب استرداد یا ریترکت بر روی آن درج می‌شود. در نشریاتی که مرحله "آماده‌سازی مقالات برای انتشار" آنها مشمول هزینه است، هزینه دریافتی در صورت مختومه‌شدن پرونده مقاله- به هر دلیل- به نویسنده عودت داده نخواهد شد.

۱۱. چنانچه نویسنده یا نویسندگان یک مقاله مسترد شده داشته باشند، به مدتی که موسسۀ ناشر اعلام می‌نماید، از انتشار مقاله در کلیه مجلات ناشر، محروم خواهند شد. 

 ۱۲. با توجه به اینکه مسئولیت صحت و سقم مطالب مقاله با نویسندگان است، مقاله پس از اتمام ویراستاری و صفحه‌بندی (نسخه گلی‌پروف) برای نویسنده رابط ارسال می‌شود تا اشکالات احتمالی باقیمانده رفع شود و در نهایت به تایید نویسندگان برای انتشار برسد. از نظر نشریه، تایید نویسنده رابط مبنای تایید تمام نویسندگان است.

ضوابط اخلاقی و حقوق مادی

۱. ضوابط اخلاق نشر تمامی نشریات انتشارات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مبتنی بر دستورالعمل‌های کمیته اخلاق نشر (COPE) است.

۲. تمامی مقالات رسیده که از مرحله انطباق موضوعی و ساختاری عبور نمایند مورد داوری همتراز توسط داورانی خارج از سیستم مدیریت نشریه قرار می‌گیرند.

۳. تمامی نویسندگان در هنگام ارسال مقاله باید فرم "تعهد رعایت اخلاق نشر، واگذاری حقوق مادی، افشای تعارض منافع و معرفی نویسندگان" را امضا نمایند. با امضای این فرم، نویسندگان متعهد می‌شوند که "مقاله ارسالی در هیچ نشریه‌ای در حال بررسی نیست و به چاپ نرسیده و تا پایان مراحل بررسی و حصول نتیجه قطعی در این نشریه برای هیچ نشریه دیگری ارسال نخواهد شد و نویسندگان در صورت پذیرش نهایی مقاله برای انتشار موظف به همکاری با ویراستاران نشریه تا مرحله صفحه‌بندی و انتشار مقاله هستند".

۴. نویسنده یا نویسندگان تمامی حقوق مادی ناشی از انتشار مقاله (نه حقوق مادی ناشی از محتوای مقاله) را به نشریه واگذار می‌نمایند و نشریه در فروش نسخه‌های کاغذی به هر تعداد، انتشار و فروش الکترونیک مقاله در سایت نشریه و انتشار الکترونیک مقاله در نمایه‌های مختلف اختیار تام دارد و حقوق مادی حاصل از آن منحصراً در اختیار ناشر نشریه است. تمامی نویسنده‌ یا نویسندگان با امضای "تعهدنامه نویسندگان مقالات" بر این حق نشریه صحه می‌گذارند. 

۵. تمامی نویسنده یا نویسندگان مقالات موظف به رعایت "پروتکل‌های اخلاق پژوهش" طی کلیه مراحل انجام پژوهش هستند و می‌بایست کلیه تاییدیه‌های حرفه‌ای و اخلاقی لازم برای انجام هر پژوهش را اخذ نموده و در هنگام ارسال مقاله در اختیار نشریه قرار دهند. همچنین، اعلام تمامی منابع مالی مورد استفاده برای انجام پژوهش و تعارض منافع احتمالی نویسنده(گان) الزامی است. ضوابط اخلاق پژوهش انتشارات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مبتنی بر "دستورالعمل کمیته اخلاق نشر در مورد تعامل موسسات پژوهشی و نشریات در زمینه صداقت در پژوهش" (https://publicationethics.org/resources/guidelines-new/cooperation-between-research-institutions-and-journals-research-integrity) است.

۶. مقالات ارسالی از طرف نویسندگان نباید مشمول "انتشار تکراری" یا "سرقت علمی- ادبی" شوند و بر این مساله نیز در "تعهدنامه نویسندگان مقالات" تاکید شده است. در ارجاع به منابع دیگر نباید عین متن مورد استفاده قرار گیرد و باید نقل به مضمون شود. هرگونه استفاده از متن، داده‌ها و تحلیل‌های منابع دیگر که شائبه دستبرد بدون ایجاد تغییرات کافی را ایجاد نماید مشمول سرقت علمی- ادبی است و این مساله شامل مقالات دیگر خود نویسنده(گان) نیز می‌شود. حتی اگر از پژوهشی واحد، چندین مقاله استخراج شده باشد، متن و منابع مورد استفاده نمی‌توانند کاملاً یکسان باشند و از داده‌های مشابه در مقاله استفاده شود. در صورتی که انجام سرقت علمی- ادبی توسط نویسنده(گان) توسط سردبیر محرز شود با ایشان طبق دستورالعمل‌های "کمیته اخلاق نشر" برخورد خواهد شد. جریمه این عمل از تذکر شفاهی تا اطلاع به سازمان مربوطه نویسندگان و ارگان‌های تصمیم‌گیر نشریات پژوهشی متغیر است. 

۷. تمامی نشریات انتشارات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری دارای دسترسی آزاد تحت گواهینامه عمومی"Creative Commons - Attribution 4.0 International - CC BY 4.0" هستند.

۸. تمامی نشریات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری تحت قوانین بین‌المللی نشر موسسۀ فرنام منتشر می‌شوند.
شیوۀ درج منابع: (فقط به زبان انگلیسی) 
 
استایل APA در نرم افزارهای منبع نویسی
      
 
شیوۀ ارجاع دهی مقالات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری فرمت APA ویرایش هفتم است. و تنها منابع به زبان انگلیسی پذیرفته می‌شوند.
لطفا توجه بفرمایید که تاریخ شمسی تمامی منابع فارسی نیز بایستی به میلادی (چه در متن و در انتهای مقاله) و ارجاع دهی (چه در متن و در انتهای مقاله) به انگلیسی نوشته شود. 
تمامی منابع بایستی به زبان انگلیسی کامل نوشته شوند. منابع فارسی مورد پذیرش نیست. منبع فارسی بایستی دارای نسخه آنلاین باشند و با توجه به چکیده انگلیسی باید با مشخصات انگلیسی درج شوند.یا در نهایت منابع فارسی بدون چکیده انگلیسی باید به انگلیسی ترجمه شوند.
خواهشمند است از Google Translate استفاده نکنید و عنوان انگلیسی مقاله و کتاب را درج کنید. برای مقالات می توانید به صفحه اصلی وب سایت مقالات مراجعه و از نسخه آنلاین ارجاع دهی انگلیسی استفاده نمایید. 
همچنین می توانید منابع را از طریق گوگل اسکالر با لینک زیر بررسی بفرمایید.
بعد از وارد کردن منبع و جستجوی آن، کنار Cited by، شکل "کوتیشن" می باشد که با موس روی آن بروید، عبارت "Cite" را نشان می دهد. بر روی آن کلیک نمایید و بر اساس فرمت APA که نشان داده شده است، کپی و پست نمایید. امکان دارد در برخی منابع کاستی هایی باشد که بایستی با اصل مقاله با توجه به نوع مطالعه (کتاب، مقاله، کنفرانس و ...) تکمیل نمایید. پیشنهاد می گردد در صورت امکان از نرم افزار مندلی یا اندنوت استفاده گردد.

همچنین در طول داوری، لطفا به کامنت داور توجه نکنید و منابع را فارسی نکنید. در صورت فارسی کردن منابع، مقاله بابت انگلیسی کردن منابع به شما بازگردانده خواهد شد و بر اساس فرمت APA ویرایش هفتم، توسط کارشناس سخت گیرانه بررسی خواهد شد. بنابراین خود نویسندگان باعث تاخیر در روند مقاله شان می گردند.

 

نکات و ارجاع داخل متن (نام مولف باید در متن انگلیسی نوشته شود، نوشتن شماره صفحه اختیاری است)
 

۱- لطفا نحوه ارجاع دهی در متن را از طریق جستجو در اینترنت مطالعه بفرمایید.

زمانی که در فرمت APA یک نویسنده داریم، به صورت زیر در متن ارجاع دهی انجام می دهیم:

One author = Last Name Use an ampersand and place a comma before the date.

E.g. : (Satari, 1993)

زمانی که در فرمت APA دو نویسنده داریم، به صورت زیر در متن ارجاع دهی انجام می دهیم:

Two authors = 1st Last Name Use an ampersand (&) 2st Last Name and place a comma before the date.

Use an ampersand (&) instead of “and” between the last name of Authors and place a comma before the date.

E.g. : (Wallach & Felten, 1998)

اگر بیش از دو نویسنده داریم، به صورت زیر در متن ارجاع دهی انجام می دهیم :

Three or more authors = 1st Last Name et al. and place a comma before the date.

E.g. : (Greenfield et al., 2003)

۲- راهنمای جامع  فرمت منابع به APA ویرایش هفتم:

https://apastyle.apa.org/style-grammar-guidelines/references/examples

 

۳- عنوان تمامی کتاب ها و اسم مجلات به صورت ایتالیک می باشد.

4- In APA, use italics for titles of books, scholarly journals.

Italicize the journal title. After the journal title, add the journal volume number and be sure to italicize the volume number.

5- In an APA reference list, you put each citation in alphabetical order by the author's last name (surname). Please apply.

6- The APA Style format for author names in reference list entries is to provide the author's surname(s) followed by the initials of their given name(s). Example: Balilan, L., Satarzadeh, D. (2015). 
 

۷- در فرمت APA از ibid به هیچ عنوان استفاده نمی شود.

When repeating a citation, show the entire citation; do not, for example, include only a page number (the abbreviation “ibid.” is not used in APA Style).

https://apastyle.apa.org/style-grammar-guidelines/citations/basic-principles/author-date

https://libguides.cbs.dk/c.php?g=679529&p=4843158

8- If you are citing two or more sources by the same author that were published in the same year, first alphabetize the sources by title, and then add the lowercase letters "a," "b," "c," and so forth to the end of the publication years, starting with the first source. 
 

E.g. : Eghbal Ashtiani, A. (1921a). Iran’s Ancient Poetry. Kaveh, 2, 11-13

         (Eghbal Ashtiani, 1921a)

E.g. : Eghbal Ashtiani, A. (1921b). Iran’s Ancient Music. Kaveh, 5, 14-16

          (Eghbal Ashtiani, 1921b)

ارائه در فهرست منابع پایان مقاله: 

1- Journal Article From Library Database no DOI - Two to Twenty Authors:

Author's Last Name, First Initial. Second Initial if Given., & Last Name of Second Author, First Initial. Second Initial if Given. (Year of Publication). Title of article: Subtitle if any. Name of Journal, Volume Number(Issue Number), first page number-last page number if given. 

 • Cheung, J. M. Y., Bartlett, D. J., Armour, C. L., Laba, T. L., & Saini, B. (2018). To drug or not to drug: A qualitative study of patients’ decision-making processes for managing insomnia. Behavioral Sleep Medicine16(1), 1-26.


2- Book with One Author (Print or eBook from Library Database):

Author's Last Name, First Initial. Second Initial if Given. (Year of Publication). Title of book: Subtitle if given (edition if given and is not first edition). Publisher Name often shortened.

 • De Vaus, D. A. (2014). Surveys in social research. Sydney, Australia: Allen & Unwin.

3- Chapter Book with Two Author (Print or eBook from Library Database):

Author, A. A., & Author, B. B. (Date). Title of chapter: Subtitle. In Title of book: Subtitle (edition*, pages of chapter). Publisher. DOI or URL (if electronic)

 • McKenzie, H., Boughton, M., Hayes, L., & Forsyth, S. (2008). Explaining the complexities and value of nursing practice and knowledge. In I. Morley & M. Crouch (Eds.), Knowledge as value: Illumination through critical prisms (pp. 209-224). Amsterdam, Netherlands: Rodopi.

4- Webpage on a Website References:

Author's Last Name, First Initial. Second Initial if Given. (Year webpage was last updated/published, Month Day if given). Title of page: Subtitle (if any). Website name. URL

5- Page or Section from a Website Created by a Corporate or Group Author:

Corporation/Group/Organization's Name. (Year webpage was last updated/published, Month Day if given). Title of page: Subtitle (if any). URL

Webpage with an author
HealthTimes. (2015). The future of aged care nursing in Australia. Retrieved from https://healthtimes.com.au/hub/aged-care/2/news/nc1/the-future-of-aged-care-nursing-in-australia/495/
 
Webpage with no author
$250m funding boost for malaria vaccine. (2003). Retrieved from https://www.abc.net.au/news/2003-09-22/250m-funding-boost-for-malaria-vaccine/1482220
 
Newspaper article
 • Fellner, C. (2019, April 7). Time bomb: Two new cases as NSW faces worst measles outbreak in years. The Sydney Morning Herald. Retrieved from https://www.smh.com.au

Government publication
 • Australian Institute of Health and Welfare. (2018). Physical activity across the life stages. Canberra, Australia: Author.
 • Australian Institute of Health and Welfare. (2018). Physical activity across the life stages.  Retrieved from https://www.aihw.gov.au/reports/physical-activity/physical-activity-across-the-life-stages/contents/table-of-contents

Company and Industry Reports
 • Vuong, B. (2018, November). IBISWorld industry report OD5381. Coffee shops in Australia. Retrieved from IBISWorld database.

ارائۀ توضیحات اضافی دربارۀ واژگان و اصطلاحات و موارد مهم، باید به شکل یادداشت انتهای متن (Endnote) صورت پذیرد و پانویس نشود. منظور از EndNote کردن این توضیحات، اضافه کردن آنها بعد از تعارض منافع و سهم نویسندگان است. 

 

شرح کامل شیوه منبع نویسی فرمت APA ویرایش هفتم به زبان انگلیسی را از  اینجا  مطالعه کنید. 

در صورت تمایل می توانید از شیوه منبع نویسی APA به زبان انگلیسی را از اینجا  درخواست نمایید.


 


 • الگوی بومی مدیریت بحران در مراکز فرهنگی (موزه، کتابخانه و مرکز اسناد) وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در فلات مرکزی ایران
  علیرضا ناصری مالوانی, علیرضا اسفندیاری مقدم, بهروز عمرانی, بهروز بیات, عاطفه زارعی

  مطالعات تطبیقی گونه‌شناسی معماری، الگوهای آرایه‌ای و گاه‌نگاری مسجد جامع قدیم (مسجد عتیق) در مجموعه شیخ احمد جام، با رویکرد باستان‌شناسی
  فرامرز صابرمقدم, هائیده خمسه, محمد مرتضایی

  مروری بر جایگاه گرماسنجی مادون‌قرمز در حفاظت و مرمت بناهای تاریخی به‌عنوان روشی غیرمخرب و کاربرد آن در صنعت ساختمان
  سجاد موذن, هلیا ولی, سپیده بنایی

  بررسی معماری و تزئینات خانه قاجاری «قدیمی» در شهرستان گز و برخوار و مطالعه تطبیقی بنا با خانه‌های شاکری و همایی در اصفهان
  سیما خالقیان, بهاره تقوی نژاد

  نگاهی به مؤلفه‌های تعریف میراث فرهنگی زیر آب در اسناد بین‌المللی با تأکید بر رویکرد کنوانسیون 2001 یونسکو
  محمد رضوی راد

  بررسی تغییرات مناطق باستانی هگمتانه همدان با استفاده از سنجش‌ازدور و سیستم اطلاعات مکانی
  سعید صادقیان, احمد رجبی, منا فرخی

  بررسی تغییرات مناطق باستانی هگمتانه همدان با استفاده از سنجش‌ازدور و سیستم اطلاعات مکانی
  سعید صادقیان, احمد رجبی, منا فرخی

  ارزیابی آسیب پذیری لرزه ای و ارائه راهکارهای استحکام بخشی خانه قدکی
  غلامرضا داوری, سمیرا قره ایاقی, فرهاد آخوندی

  ارزیابی آسیب پذیری خانه صدقیانی با وجود مداخلات سازه ایی صورت گرفته
  غلامرضا داوری, نیوشا غنینی, فرهاد آخوندی

  چالش فرم و محتوا و مقام تشبیه و تنزیه با رویکرد ابن عربی در نگارگری ایرانی: مورد مطالعه دو اثر از کمال‌ الدین بهزاد
  آپه نا اسفندیاری

  تحلیلی بر مراجع سبکیِ معماریِ مذهبیِ زرتشتیانِ ایران
  حمید افشار

  مفهوم‌شناسی هویت در حفاظت از آثار تاریخی فرهنگی بر مبنای تحلیل محتوای اسناد بین‌المللی مرتبط
  فضه رحیمی, علیرضا رازقی

  بررسی تطبیقی پیکرک‌های مادینه زنان عصر مفرغ در شرق ایران (مطالعه موردی: شهرسوخته و تپه حصار)
  سارا صادقی, ناهید رشیدی مفرد, بهروز افخمی, فرزاد فیضی

  گونه شناسی چاه و قنات در فارس دوران ساسانی و اسلامی
  حسام الدین احمدی, احمد صالحی کاخکی, ناصر نوروززاده چگینی

  نمادشناسی نقوش اساطیری کاشی های کاخ گلستان
  سلیم سلیمی

  نگاهی به مؤلفه‌های تعریف میراث فرهنگی زیر آب در اسناد بین‌المللی با تأکید بر رویکرد کنوانسیون 2001 یونسکو
  محمد رضوی راد

  نگاهی به مؤلفه‌های تعریف میراث فرهنگی زیر آب در اسناد بین‌المللی با تأکید بر رویکرد کنوانسیون 2001 یونسکو
  محمد رضوی راد