جستجو در مقالات منتشر شده


2 نتیجه برای موضوع مقاله: گردشگری روستایی

عبدالرضا کن الدین افتخاری، یاسر رمضان نژاد،
دوره 1، شماره 1 - ( 1-1398 )
چکیده

گردشگری به عنوان یکی از مهمترین فعالیت­های انسان معاصر،همراه با ایجاد تغییراتی شگرف در سیمای  زمین، اوضاع سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و سبک زندگی انسان­ها را دگرگون می­سازد. زیرساخت­ها و خدمات گردشگری از جمله عوامل موثر در توسعه­ یافتگی مقاصد گردشگری ساحلی و همچنین افزایش تعداد گردشگران هستند. مناطقی از سواحل از لحاظ گردشگری موفق هستند که دارای پتانسیل برای توسعه زیرساخت­ها و خدمات با کیفیت، قیمت­های عادلانه و دسترسی قابل اعتماد به این امکانات باشند. پژوهش حاضر با سطح­ بندی مقاصد گردشگری ساحلی روستایی استان گیلان بر اساس زیرساخت­ها و خدمات موجود در صدد است تا از این طریق مقاصد کمتر توسعه ­یافته را مشخص نماید تا بتوان با تدارک خدمات و زیرساخت­های مورد نیاز، برای جذب گردشگر و ایجاد اشتغال و درآمد برای جوامع محلی اقدام نمود. مقاصد گردشگری ساحلی روستایی،10 طرح­ سالم­سازی دریا می­باشند که در 7 شهرستان استان گیلان واقع شده­اند. روش پژوهش کمّی است و از مدل شاخص مرکزیت برای سطح­بندی استفاده گردیده است. بر اساس نتایج، سطح­بندی مقاصد به شرح زیر می­باشد:
1ـ سطح اول: داروگر محله، نیلوفر سحرخیز، آلالان؛
2ـ سطح دوم: تازه آباد، انبارسر، طالب آباد، امین­آباد، جفرود، حاجی­بکنده؛
3ـ سطح سوم: گیسوم
با توجه به نتایج پژوهش، بیشتر مقاصد گردشگری ساحلی از حداقل امکانات و خدمات مورد نیاز گردشگران برخوردارند ولی باید توسعه این مقاصدو سرمایه­ گذاری در آنها بیشتر مورد توجه قرار گرفته و بیشتر صورت گیرد تا جوابگوی نیازهای گردشگران باشند و زمینه برای کسب یک تجربه لذت­بخش برای آنان فراهم آید.
محمد رضا رضوانی، ذبیح الله ترابی، امیر رضا خاوریان گرمسیر، سید محمد زارع اشکذری،
دوره 1، شماره 2 - ( 4-1398 )
چکیده

 امروزه صنعت گردشگری به‌عنوان عاملی مهم و تأثیرگذار در اقتصاد جهانی پذیرفته‌شده و کشورهای مختلف دنیا برای رسیدن به توسعۀ پایدار اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و غیره از این صنعت بهره می‌گیرند. در این صنعت، جاذبه‌ها و جلوه‌های طبیعی ارزش دوچندانی دارد و یکی از مهم‌ترین اشکال آن «اکوتوریسم» یا گردشگری طبیعی است. نه‌تنها سازمان‌های دولتی، بلکه سازمان خصوصی نیز فقط برداشتی سطحی از فعالیت‌های اکوتوریستی دارند و هنوز آثار اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ناشی از توسعۀ اکوتوریسم در ایران به‌علت در آغاز راه‌ بودن شناسایی نشده است. این پژوهش با هدف شناسایی و معرفی جاذبه‌های اکوتوریستی، به تصویر روشنی از وضعیت اکوتوریستی استان یزد ارائه می‌دهد، تأثیر این توانمندی‌های طبیعی را بر توسعۀ گردشگری بررسی می‌کند و در انتها راهکارهایی اجرایی برای توسعۀ اکوتوریسم در استان یزد طرح می‌کند. پژوهش انجام‌شده توصیفی ـ تحلیلی و روش جمع‌آوری داده‌ها و تحلیل اطلاعات لازم به‌صورت اسنادی، پیمایشی و میدانی فراهم شده است. برای تدوین استراتژی توسعه و تشریح نقاط قوت، فرصت‌ها، آرمان‌ها و نتایج قابل‌اندازه‌گیری از تکنیک تحلیلی SOAR استفاده شده است. براساس نتایج به‌دست‌آمده، با توجه به نقاط قوت شناسایی‌شده از قبیل وجود زمینه‌های مشارکت مردم در بخش فعالیت‌های گردشگری و قرارگیری استان یزد در ایران مرکزی و غیره، فرصت‌هایی از قبیل افزایش اشتغال و توسعۀ استان فراهم شده است که درنهایت با توجه به این نقاط قوت و فرصت، آرمان‌هایی از قبیل دست‌یافتن به محیط‌زیست پایدار، رسیدن به بالاترین سطح رفاه و آسایش در استان، رسیدن به اشتغال کامل و غیره در نظر گرفته شده است و انتظار می‌رود به نتایجی از قبیل افزایش دوبرابری بودجه، ایجاد کمپ و هتل تفریحی در منطقۀ شیرکوه و احداث باغ ـ رستوران‌های سنتی در مناطق ییلاقی مثل ده بالا و سانیج منجر شود.


صفحه 1 از 1