دوره 1، شماره 2 - ( تابستان 1398 )                   جلد 1 شماره 2 صفحات 27-13 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- قطب علمی برنامه‌ریزی روستایی، دانشکده جغرافیا، دانشگاه تهران، تهران، ایران
گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری، دانشگاه تهران، تهران، ایران، گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری، دانشگاه تهران، تهران، ایران ، torabi.zabih@gmail.com
3- گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری، دانشگاه تهران، تهران، ایران
چکیده:   (3714 مشاهده)
 امروزه صنعت گردشگری به‌عنوان عاملی مهم و تأثیرگذار در اقتصاد جهانی پذیرفته‌شده و کشورهای مختلف دنیا برای رسیدن به توسعۀ پایدار اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و غیره از این صنعت بهره می‌گیرند. در این صنعت، جاذبه‌ها و جلوه‌های طبیعی ارزش دوچندانی دارد و یکی از مهم‌ترین اشکال آن «اکوتوریسم» یا گردشگری طبیعی است. نه‌تنها سازمان‌های دولتی، بلکه سازمان خصوصی نیز فقط برداشتی سطحی از فعالیت‌های اکوتوریستی دارند و هنوز آثار اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ناشی از توسعۀ اکوتوریسم در ایران به‌علت در آغاز راه‌ بودن شناسایی نشده است. این پژوهش با هدف شناسایی و معرفی جاذبه‌های اکوتوریستی، به تصویر روشنی از وضعیت اکوتوریستی استان یزد ارائه می‌دهد، تأثیر این توانمندی‌های طبیعی را بر توسعۀ گردشگری بررسی می‌کند و در انتها راهکارهایی اجرایی برای توسعۀ اکوتوریسم در استان یزد طرح می‌کند. پژوهش انجام‌شده توصیفی ـ تحلیلی و روش جمع‌آوری داده‌ها و تحلیل اطلاعات لازم به‌صورت اسنادی، پیمایشی و میدانی فراهم شده است. برای تدوین استراتژی توسعه و تشریح نقاط قوت، فرصت‌ها، آرمان‌ها و نتایج قابل‌اندازه‌گیری از تکنیک تحلیلی SOAR استفاده شده است. براساس نتایج به‌دست‌آمده، با توجه به نقاط قوت شناسایی‌شده از قبیل وجود زمینه‌های مشارکت مردم در بخش فعالیت‌های گردشگری و قرارگیری استان یزد در ایران مرکزی و غیره، فرصت‌هایی از قبیل افزایش اشتغال و توسعۀ استان فراهم شده است که درنهایت با توجه به این نقاط قوت و فرصت، آرمان‌هایی از قبیل دست‌یافتن به محیط‌زیست پایدار، رسیدن به بالاترین سطح رفاه و آسایش در استان، رسیدن به اشتغال کامل و غیره در نظر گرفته شده است و انتظار می‌رود به نتایجی از قبیل افزایش دوبرابری بودجه، ایجاد کمپ و هتل تفریحی در منطقۀ شیرکوه و احداث باغ ـ رستوران‌های سنتی در مناطق ییلاقی مثل ده بالا و سانیج منجر شود.
     

نوع مطالعه: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: گردشگری روستایی
دریافت: 1396/7/1 | پذیرش: 1396/7/1 | انتشار: 1396/7/1

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.