دوره 40، شماره 2 - ( تابستان 1398 )                   جلد 40 شماره 2 صفحات 70-59 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


کارشناس ارشد مطالعات معماری ایران، گروه تاریخ معماری و مرمت ابنیه و بافت، دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه شهیدبهشتی، تهران، ایران ، neda.taki@gmail.com
چکیده:   (1678 مشاهده)
شهر کاشان دوره قاجار خانه‌های تاریخی ارزشمندی را در خود جای داده است. هدف نوشتار حاضر، بررسی و تحلیل ترکیب‌بندی فضاهای جبهه‌های اصلی در خانه‌های کاشان دوره قاجار است. در نظام ترکیب‌بندی جبهه‌های اصلی ویژگی‌های مشترکی یافت می‌شود که از کنار هم‌ گذاشتن آنها نتایج آموزنده‌ای حاصل می‌شود. هم‌نشینی فضاها کنار یکدیگر در یک جبهه ارتباط منسجمی را میان آنها و به‌ویژه فضای میانی برقرار می‌کند؛ از این‌رو فضاهای هر جبهه، از درون با هم ارتباط دارند، اما هر جبهه از سایر جبهه‌ها مستقل است. این نظام فضایی در این پژوهش «عرصه» نام دارد. با این رویکرد و با توجه به جبهه‌های اصلی و مهم که تنوع فضایی بیشتری دارند، ترکیب‌های فضایی مشترکی به‌دست آمده است که حول دو فضای اصلی و مهم‌تر می‌آیند. در این مقاله، به‌کمک روش تفسیری- تاریخی، با تمرکز بر آثار، فضاها و «مشاهده و مطالعات میدانی»، این رویکرد بررسی و به پرسش‌های پژوهش پاسخ داده شد.
متن کامل [PDF 874 kb]   (935 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: معماری
دریافت: 1399/1/29 | پذیرش: 1399/3/1 | انتشار: 1399/4/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.