جستجو در مقالات منتشر شده


1 نتیجه برای افشار مهاجر

سلیمه باباخان، کامران افشار مهاجر،
دوره 39، شماره 83 - ( زمستان 1397 )
چکیده

تل باکون در نزدیکی تخت جمشید از مهم­ترین تمدن­های پیش از تاریخ و مناطق تولید سفال نخودی در هزارۀ پنجم و چهارم پیش از میلاد بوده است. روانی قلم، اغراق در فرم و انتزاع از خصوصیات بارز نقوش این منطقه به شمار می­روند. یکی از دلایل اهمیت این نقوش دارا بودن معانی نمادگونه است و  این نقوش مقدمه­ای بر خطوط تصویری و الفبایی هستند. از نظر شیوۀ اجرا به دو صورت طبیعت­پردازانه و چکیده­نگارانه ترسیم شده اند.
هدف از انجام پژوهش حاضر گردآوری و بررسی نقوش به­دست­آمده از ظروف و سفالینه­‌های این منطقه از نظر ویژگی­‌ها و کیفیات بصری است. از این رو نویسنده به دنبال ویژگی‌­های بصری مشترک در این نقوش است. پژوهش حاضر از نظر هدف بنیادی بوده و با روش توصیفی ـ تحلیلی انجام شده است. شیوۀ جمع‌­آوری اطلاعات نیز به صورت کتابخان‌ه­ای بوده است. پس از جمع‌­آوری نقوش مذکور و با حذف موارد مشابه، در نهایت ۱۷۸ نقش از این سفالینه‌­ها و تکه‌­سفال­های یافت­شده با ابزار جدول مورد بررسی قرار گرفته اند.
بر اساس یافته‌­ها از نظر نوع نقش، ۵۵ % از نقوش، نقوش حیوانی با اکثریت چهارپایان، ۳۲ % نقوش تجریدی، ۲۱ % نقوش انسانی و تنها ۱ % نقوش گیاهی اند. حدود ۸۰ % از نقوش نیز در محدودۀ مستطیل‌­های افقی و عمودی قرار می‌­گیرند و بقیه به ترتیب در محدودۀ مربع و دایره جای می­گیرند. ۱۰ % از نقوش نیز راستای غالب خاصی ندارند.


صفحه 1 از 1