جستجو در مقالات منتشر شده


3 نتیجه برای ابراهیمی

صلاح سلیمی، صلاح الدین ابراهیمی پور،
دوره 38، شماره 78 - ( 9-1396 )
چکیده

در مهاباد آثار درخور و قابل توجهی از دورۀ صفوی به جای مانده است. بعضی از این آثار همانند «کوخی کورتک» تا به حال بررسی نشده و مورد توجه باستان شناسان قرار نگرفته اند. هدف اصلی از این نوشتار معرفی بنای کورتک است. روش بررسی به این صورت بوده که از تمام فضاهای بنا عکس و نقشه تهیه شده و سپس برای معرفی بهتر بنا، فضاها با حروف انگلیسیA ،B ، C، و D نامگذاری شده اند. در پایان مطالعات تطبیقی با سایر کاروانسراهای کوهستانی شمال غرب ایران انجام گرفته است. این مقایسه نشان داد که ابعاد، ریخت پلان و موقعیت فضاهای این کاروانسرا با سایر کاروانسراهای شمال غرب ایران متفاوت است. ساختار کلی، ویژگی فضاها و موقعیت قرارگیری، بنای کورتک را در دستۀ کاروانسراهای کوهستانی با پلان تک ایوانی قرار می دهد. رویکرد دیگر که در این پژوهش استفاده شد، رجوع به متون قدیمی از جمله سفرنامه ها بود. با وجود آنکه بنای کورتک بر سر شبکۀ راه های ارتباطی قرار داشته است، هیچ کدام از سیاحان و گردشگران به این بنا اشاره نکرده اند. معرفی این بنا بی تردید در دانسته های ما از آثار دوران اسلامی بسیار سودمند خواهد بود.

فتانه فلاحی، احد نژاد ابراهیمی،
دوره 39، شماره 83 - ( زمستان 1397 )
چکیده

پنجره­‌های ارسی یکی از آرایه‌­هایی­ست که در گونه­‌ها مختلف معماری و به­خصوص در خانه‌­های تاریخی از جایگاه خاصی برخوردار است. ارسی­‌ها علاوه بر کارکرد نورگیری در خانه­‌ها، در مقام عنصری هنری در زیباسازی فضـای درون و بیرون خانه­‌ها مؤثر هستند. شهر تبریز خانه‌­های تاریخی زیادی با ارسی‌­های زیبا و طرح­‌های متـنوع دارد. هدف پژوهش حاضر یافتن الگوهای مشترک (طرح، نقش، و رنگ) در ارسی‌­های خانه­‌های تاریخی تبریز است. برای رسیدن به این هدف، دو سؤال کلی مطرح می­شود: ۱. آیا ارسی­‌های خانه­­‌های قاجاری تبریز از نظر شکل ظاهری و ساختار الگوهای مشترک دارند؟ ۲. در صورت وجود تشابه، الگوهای مشترک کدام اند و در چه حیطه‌­ای هستند؟ برای پاسخگویی به سؤالات مطرح‌­شده، به عنوان مطالعه موردی، ارسی خانه‌­های تاریخی (مشروطه، حیدرزاده، و نیکدل) به گواه اصیل بودن، عدم مداخله در زمان مرمت، و داشتن طرح­‌های شاخص و متفاوت از همدیگر، انتخاب و مطالعه و بررسی شده است.
در نهایت با بررسی­‌های به‌­عمل­‌آمده، این نتایج حاصل شد که ارسی­‌های به­‌کار رفته در خانه­‌های قاجاری تبریز از نظر شکل ظاهری، اکثراً سه­‌لنگه‌­ای با کتیبۀ مازه‌­دار است و هنرمندان این سازه‌­ها بیش­تر به تکنیک قواره­‌بری و رنگ‌­های اصلی در ساخت ارسی‌­ها، توجه نشان داده اند.


صفحه 1 از 1